Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Willa Decjusza zaprasza

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza w październiku do zwiedzania wnętrz zabytkowego pałacu, na wystawę oraz spacer detektywistyczny.

Fot. materiały prasowe

Zwiedzanie

Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej w Polsce. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. Ciekawostkę stanowią także niezwykłej urody kafle orientalne umieszczone na loggi I piętra Willi. W Holu Głównym prezentowane są grafiki autorstwa Krzysztofa Skórczewskiego.

W październiku wnętrza Willi Decjusza są udostępniane dla zwiedzających w następujących terminach:

  • we wtorki od 10.00 do 18.00,
  • środy i czwartki od 10.00 do 16.00,
  • oraz w niedziele od 11.00 do 18.00.

Wystawa prac Źmiciera Szapowałowa

Do 12 listopada zapraszamy do Willi Decjusza, gdzie prezentowana jest wystawa prac Źmiciera Szapowałowa – białoruskiego mistrza rytowania historycznego na miedzi i znakomitego grafika.

Twórczość Źmiciera Szapowałowa prezentowana była nie tylko w rodzimej Białorusi, ale także na licznych wystawach międzynarodowych, m.in. w Austrii, Czechach oraz Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki Republiki Białorusi, Muzeum Nowoczesnej Sztuki Republiki Białorusi, Muzeum Zamkowym w Malborku, a także w prywatnych zbiorach Siergija Bradowicza (Ukraina), Luděka Křiža (Czechy), Yasuhiko Aoki (Japonia), Thea & Tjalling Vogelvanger (Królestwo Niderlandów) oraz w innych zbiorach prywatnych w Białorusi, Polsce, Serbii i in.

Źmicier Szapowałow jest laureatem międzynarodowych konkursów graficznych i ekslibrisowych. Otrzymał m.in. główną nagrodę w konkursie ekslibrisu „Bread Cultural Heritage” w 2006 roku w Belgradzie, a także w I Międzynarodowym Triennale Drzeworytu w Zakopanem. W 2015 roku jego znaczący wkład w popularyzację wiedzy historycznej w społeczeństwie białoruskim został doceniony Nagrodą im. Wacława Lastowskiego. W 2019 roku zwyciężył w białoruskim konkursie młodych ilustratorów i wzorników „Арт-Прадмова” w kategorii „Ilustracja”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-16
Data aktualizacji: 2023-10-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź