Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rekordowe wyniki 30. edycji akcji Sprzątania świata

542 753 uczestników z całej Polski, 488 943 kilogramy odpadów – tak prezentują się wstępne wyniki jubileuszowej, 30. edycji ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata, ogłoszone przez organizatora: Fundację Nasza Ziemia.  

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad pół miliona osób. To aż 34 procent więcej, niż w roku poprzednim. W akcji, jak informuje Fundacja, wzięły udział: szkoły, przedszkola, samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne.

Te liczby z jednej strony martwią – aż tyle odpadów jest wytwarzanych i aż tyle trafia tam gdzie nie powinno, zanieczyszczając środowisko, rzeki czy tereny zielone. Z drugiej jednak strony dumą napawa fakt, że w akcję angażuje się coraz więcej osób. To dowód na coraz większą świadomość ekologiczną mieszkańców i ich coraz bardziej wspierające, prośrodowiskowe postawy. Brawo My!

W tym roku uczestnicy akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali 488 943 kilogramy odpadów. Przeważały takie, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, jak np. butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również odpady wielkogabarytowe: opony, części samochodowe czy pozostałości po remontach.

Podczas tej edycji Fundacja Nasza Ziemia postanowiła zwrócić uwagę na zagrożenie dla środowiska, jakie stanowią kapsle i niedopałki. Grupy, które podjęły się ich zebrania w terenie, w parkach, pod ławkami czy w piasku na plaży, zebrały 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli. Te trudne do uprzątnięcia odpady są bardzo szkodliwe dla środowiska; zanieczyszczają wodę i glebę. Pamiętajmy, aby wrzucać je zawsze do odpowiednich koszy.

Pełne podsumowanie tegorocznej edycji będzie wkrótce dostępne na stronie Fundacji Nasza Ziemia.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-28
Data aktualizacji: 2023-12-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź