Od stycznia obowiązują nowe opłaty za opakowania
Od 1 stycznia w życie weszła unijna dyrektywa SUP. Za jednorazowe opakowanie płacimy więcej: za kubki plastikowe o 20 groszy więcej, a za jednorazowe pojemniki na żywność o 25 groszy więcej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska jeszcze w roku ubiegłym opublikowało trzy dokumenty, dotyczące odpowiednio:
- stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami
- stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań
- stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Wszystkie z nich weszły w życie 1 stycznia i wdrażają przepisy dotyczące stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofania ze sprzedaży niektórych produktów z tworzyw sztucznych.
Zgodnie z wdrażającą powyższe opłaty dyrektywą SUP, do ich pobierania są zobowiązani przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego, hurtowego i jednostki gastronomiczne.
Kolejny etap wdrażania systemu kaucyjnego w naszym kraju zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku i będzie dotyczyć opakowań po napojach, na które kaucja wyniesie 0,50 zł.
Obecnie system kaucyjny funkcjonuje w: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Słowacji i Szwecji. Szacuje się, że korzysta z niego ok. 138 mln ludzi i zapewnia on zwrot na poziomie 80-90%.
Celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest ograniczenie ilości plastikowych odpadów, a w szczególności redukcja odpadów, które nie trafiają do ponownego przetworzenia, ale na wysypiska.
Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej Teraz środowisko.