Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Premiera czasopisma „Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe”

Już dziś, 3 lutego o godz. 17.00 w głównej siedzibie Ośrodka Kultury Norwida, odbędzie się premiera czasopisma „Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe”. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z autorami i autorkami artykułów opublikowanych w pierwszym numerze, którą poprowadzą Jarosław Klaś oraz Wojciech Paduchowski.

„Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe” to czasopismo o charakterze interdyscyplinarnym i multidyscyplinarnym, przedstawiającym badania nad fenomenem Nowej Huty. Tematyka czasopisma obejmuje szerokie spektrum zagadnień od nauk humanistycznych i społecznych, przez nauki ścisłe i przyrodnicze po nauki inżynieryjno-techniczne. Każdy numer czasopisma „Zgniatacz” ma być poświęcony jednemu tematowi. Pierwszy jest szeroką refleksją nad Nową Hutą jako Pomnikiem Historii.

Przypomnijmy: 3 lutego 2023 r. prezydent Krakowa odebrał z rąk prezydenta RP rozporządzenie ogłaszające „Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta” za Pomnik Historii. Był to finał wieloletnich zabiegów o docenienie krajobrazu kulturowego tego obszaru i dopełnienie inicjatyw promujących dziedzictwo Nowej Huty.

– Uznając ten doniosły fakt postanowiliśmy rozszerzyć jego znaczenie semantyczne o refleksje wykraczającą również poza sam zespół architektoniczno-urbanistyczny i przyglądnąć się mu z różnych perspektyw. Laboratorium Nowej Huty pozwala na szerokie ujęcie tematu i jego twórcze wykorzystanie, czego dowodzą liczne współczesne badania naukowe, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – podkreśla Jarosław Klaś, jeden z twórców wydawnictwa i dyrektor Ośrodka Kultury Norwida, w którym działa Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa.

Poświęcone premierze wydawnictwa spotkanie, które odbędzie się na 3 lutego w głównej siedzibie Ośrodka Kultury Norwida na os. Górali 5, będzie okazją do rozmowy z autorami i autorkami artykułów do czasopisma: Magdaleną Banaszkiewicz, Janem L. Franczykiem, Adamem Gliksmanem, Arturem Jatkowskim, Jonną Suchowiak-Horzemski. Rozmowę poprowadzą członkowie zespołu redakcyjnego – Jarosław Klaś oraz Wojciech Paduchowski. W czasie wydarzenia będzie można nabyć czasopismo w promocyjnej cenie.

Premierowy numer otwierają teksty wprowadzające autorstwa Stanisława Moryca oraz zespołu redakcyjnego. W kolejnej części, zatytułowanej „Artykuły i rozprawy”, znalazły się cztery teksty recenzowane. Dr Jan L. Franczyk opisuje Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Krakowie-Mistrzejowicach, która odbyła się w 1988 roku. Karol Janas natomiast analizuje zagadnienie nazewnictwa miejskiego jako elementu tożsamości terytorialnej Nowohucian. Artur Jatkowski skupia się na relacjach dwóch miejskich centrów – Nowej Huty i Krakowa. Tę część „Zgniatacza” zamyka artykuł Joanny Suchowaiak-Homrzeski, która przedstawia przemiany identyfikacji wizualnej nowohuckiej kawiarni „Stylowa" w latach 1959–2023. W kategorii „Varia” został opublikowany esej Magdaleny Banaszkiewicz, w którym odnosi się ona do nowohuckiego dziedzictwa. Natomiast w „Pro memoria" znalazł się tekst wspomnieniowy Adama Gliksmana o Macieju Machu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-30
Data aktualizacji: 2024-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź