Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Raport ONZ alarmuje o stanie światowych gatunków wędrownych

12 lutego podczas otwarcia 14. konferencji na temat ochrony dzikiej przyrody w Samarkandzie, ONZ przedstawiło pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych. Wynika z niego, że liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie.

Raport skupia się głównie na 1189 gatunkach zwierząt, które zostały uznane za wymagające ochrony międzynarodowej. Choć sytuacja niektórych gatunków z podpisanej 40 lat temu Konwencji o Ochronie Wędrownych Gatunków Dzikich Zwierząt poprawia się, 44 proc. z nich wykazuje spadek populacji. Jeden na pięć gatunków znajdujących się na liście CMS jest zagrożonych wyginięciem, w szczególności prawie wszystkie ryby (97 proc.).

Największe zagrożenie dla migrujących gatunków stanowi działalność człowieka, a w szczególności  nadmierna eksploatacja (celowe pozyskiwanie, ale też przypadkowe chwytanie) i utrata siedlisk (w tym ich degradacja i fragmentacja). 51 proc. kluczowych dla zwierząt migrujących obszarów różnorodności biologicznej, znajdujących się na liście CMS, nie ma statusu chronionego.

Na gatunki wędrowne duży wpływ mają: zmiana klimatu, zanieczyszczenie środowiska naturalnego i gatunki inwazyjne.

Naukowcy przypominają, że gatunki wędrowne odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu światowych ekosystemów i zapewniają istotne korzyści. Wśród nich eksperci wymieniają: zapylanie roślin, transport kluczowych składników odżywczych, żerowanie na szkodnikach czy pomoc w magazynowaniu dwutlenku węgla.

Aby wspierać gatunki migrujące, należy według naukowców m.in.: rozwiązać problem nielegalnego i niezrównoważonego pozyskiwania gatunków wędrownych, chronić ważne miejsca ich występowania, przeciwdziałać zmianie klimatu, ale też zanieczyszczeniu światłem, hałasem, substancjami chemicznymi i tworzywami sztucznymi.

Więcej na stronie BBC tutaj [eng] oraz Polskie Radio [pl)

Cały raport jest dostępny w kilku wersjach językowych tutaj

pokaż metkę
Autor: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Iwona Opałka
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2024-02-15
Data aktualizacji: 2024-02-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź