Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wykorzystaj w pełni zasoby

Gospodarka o obiegu zamkniętym GOZ [ang. circular economy] jest koncepcją promującą racjonalne wykorzystanie zasobów i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów.

Fot. UMWM

Produkty te, podobnie jak materiały oraz surowce, powinny pozostawać w obiegu tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej ograniczane. Transformacja w kierunku GOZ wymaga podjęcia działań na wszystkich etapach cyklu życia produktu, zaczynając od pozyskania surowca, przez projektowanie, produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów aż po ich zagospodarowanie.

Aby dbać o klimat możemy wprowadzić do naszego codziennego życia zasadę 5 „R”:

  1. Odmawiaj „Refuse” – pierwszym krokiem do stylu życia zero waste [eng. Zero strat] jest rezygnacja z gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Powiedz NIE próbkom promocyjnym oraz jednorazowym produktom typu: torby, słomki, kubki czy sztućce.
  2. Ograniczaj „Reduce” – ograniczaj zużycie produktów nienadających się do recyklingu oraz produktów szkodliwych dla środowiska. Rób zakupy z określonym celem, nie kupuj zbędnych rzeczy, których nie potrzebujesz. Zwykle trafiają one do śmietnika lub do szuflady.
  3. Użyj ponownie „Reuse” – zanim wyrzucisz, spróbuj naprawić lub nadaj nowe życie starej rzeczy. Postaraj się też zastąpić wszystkie jednorazowe przedmioty przedmiotami wielokrotnego użytku.
  4. Segreguj „Recycle” – po ograniczeniu ilości zakupów nowych rzeczy i ponownym użyciu, tych które już mamy, nie powinno pozostać wiele do recyklingu. Te rzeczy warto z kolei posortować zgodnie z lokalnymi przepisami i umieścić w odpowiednich pojemnikach. W Polsce odpady segregujemy na pięć frakcji: papier, tworzywa sztuczne, szkło, bio oraz odpady zmieszane.
  5. Kompostuj „Rot” – kompostuj odpady organiczne, które mogą posłużyć jako nawóz do użyźnienia ziemi dla roślin. Jeżeli nie mieszkasz w domu, gdzie możesz mieć własny kompostownik, wyrzuć odpady zielone do brązowego kosza.

Powyższe działania proekologiczne pomagają tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę.

W materiale „Wykorzystaj w pełni zasoby” znajdują się szczegółowe informacje o sposobach segregacji odpadów oraz dobrych praktykach, które warto wprowadzić w życie.

Na naszej stronie znajdziecie także broszury „Retencja wody klucz do zachowania równowagi przyrodniczej” oraz „Odnawialne źródła energii dla lepszej przyszłości”.

Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Baner OZE

Materiał powstał w ramach LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005) i jest finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-05
Data aktualizacji: 2024-03-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź