Zmiany w programie „Czyste powietrze”
22 kwietnia wprowadzono zmiany w programie „Czyste powietrze”.
Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, którzy w ramach proponowanego wsparcia mogą uzyskać dofinansowanie na zadania z zakresu wymiany źródeł ciepła opartych o paliwo stałe czy termomodernizacji. Z uwagi na fakt, że na terenie Krakowa obowiązują zapisy uchwały antysmogowej beneficjentami programu są najczęściej mieszkańcy realizujący inwestycje w zakresie ocieplenia przegród budowlanych oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Wysokość dotacji uzależniona jest od kryterium dochodowego oraz zakresu planowanych prac.
Wśród najważniejszych zmian, które weszły w życie 22 kwietnia wymienić należy:
- obowiązek, w przypadku instalacji pomp ciepła, wyboru tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM)
- ograniczenie dofinansowania inwestycji na poziomie najwyższym – możliwe będzie uzyskanie najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową informacją na ten temat dostępną na czystepowietrze.gov.pl.
Warto pamiętać, że właściciele budynków zlokalizowanych na terenie Krakowa, dzięki porozumieniu podpisanemu z Wojewódzki Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wnioski o dofinansowanie czy płatność w tym Programie mogą składać również w Wydziale ds. Jakości Powietrza UMK, w Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego – Rynek Podgórski 1. Więcej w naszym komunikacie.