Podsumowujemy tegoroczną akcję „Posprzątaj z nami Małopolskę”
Akcję pod hasłem: „Posprzątaj z nami Małopolskę” po raz trzeci z rzędu zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Trwała od 22 marca i zakończyła się 22 kwietnia kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi.
„Posprzątaj z nami Małopolskę” to inicjatywa, która łączy praktyczne działania na rzecz środowiska z edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Co roku przy okazji sprzątania terenów zarówno zurbanizowanych, jak i przestrzeni zielonych obywa się na terenie całego województwa – w tym także oczywiście Krakowa – wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, skierowanych do mieszkańców w każdym wieku, jak np.: sadzenie drzew, montowanie budek lęgowych, warsztaty edukacyjne, gry terenowe, konkursy ekologiczne oraz degustacje potraw eko.
W akcji co roku uczestniczy wiele tysięcy woluntariuszy z różnych środowisk: uczniowie, pedagodzy, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, harcerze i aktywiści.
Tylko do tegorocznej edycji – jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – dołączyło prawie 17 tys. wolontariuszy. Z całego regionu wpłynęło tym razem 115 zgłoszeń od małopolskich gmin, sołectw, szkól, przedszkoli, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych i lokalnych stowarzyszeń, ale również klubów sportowych i prywatnych firm. Do akcji przyłączyły się również nadleśnictwa i parki narodowe. W całej Małopolsce uczestnicy sprzątali m.in. szlaki turystyczne, parki, tereny rekreacyjne i zielone, zbierając tony pozostawionych tam odpadów.
Tegoroczną akcję sprzątania na terenie naszego miasta (w rejonie od placu Matejki do Teatru Bagatela) wsparli woluntariusze z krakowskiego oddziału firmy StoneX Poland & StoneX Group Inc.
Za zaangażowanie i godną pochwały obywatelską postawę serdecznie im dziękujemy!
Dzięki inicjatywie „Posprzątaj z nami Małopolskę” zebraliśmy dotąd wspólnie tony odpadów i zyskaliśmy bardziej przyjazne dla ludzi i zwierząt tereny zielone. Z roku na rok rośnie grono tych, którzy troszczą się o swoje najbliższe otoczenie, dbają o środowisko naturalne i pomagają wspaniałej małopolskiej przyrodzie odrodzić się wiosną.
Tak trzymać!
Do zobaczenia za rok.