Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jubileuszowa edycja Tynieckich Recitali Organowych

Już od pół wieku łączą magię liczącego blisko 1000 lat opactwa Benedyktynów w Tyńcu z magią instrumentu, jakim są organy – nieoczywistego, wymagającego i ponadczasowego. Ostatni koncert w ramach 50. edycji Tynieckich Recitali Organowych odbędzie się 18 sierpnia. Początek o godz. 16.00.

Tynieckie Recitale Organowe 2024
Fot. Centrum Kultury Podgórza / materiały prasowe

Tynieckie Recitale Organowe to cykl koncertów organowych, które odbywają się w wakacyjne niedziele w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. W ramach wydarzenia prezentowana jest muzyka organowa z różnych epok – od renesansu, po współczesność. Formuła każdego z koncertów obejmuje solowy występ wirtuoza–organisty oraz kameralistów.

Od pierwszego koncertu do 50-lecia

Pierwszy koncert w ramach Tynieckich Recitali Organowych odbył się w kościele św. Piotra i Pawła na terenie opactwa 8 maja 1972 roku, o godzinie 17.00. Otworzył go Joachim Grubich „Fantazją G-dur” Johanna Sebastiana Bacha. W 1975 roku, po raz pierwszy na festiwalu pojawił się zagraniczny organista. W latach 1972–2023 (z wyłączeniem lat 2010–2012, kiedy recitale wyjątkowo się nie odbyły) zorganizowano łącznie 302 koncerty, podczas których wystąpiło 151 organistów–wirtuozów, blisko 540 kameralistów, a także 105 zespołów i chórów, poprowadzonych przez 52 dyrygentów lub kierowników artystycznych. W latach 1973–1999 recitale organizowane były pod patronatem Filharmonii Krakowskiej, a od 2000 projekt ten jest kontynuowany przez Centrum Kultury Podgórza.

– Są oczywiście festiwale organowe starsze od Tynieckich Recitali, ale biorąc pod uwagę ciągłość w organizacji, festiwal tyniecki śmiało można porównywać do największych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Co więcej, od pierwszej edycji po tę 50., jubileuszową, koncepcja festiwalu pozostaje niezmienna: do udziału w tym projekcie zapraszani są nie tylko znani wirtuozi organów prezentujący światowy poziom, ale również obiecujący artyści będący na początku swojej muzycznej kariery. To unikatowe połączenie miejsca, tradycji i otwartości na novum czyni ten festiwal wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej Polski – mówi Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny Tynieckich Recitali Organowych.

– Warto również podkreślić, że ten wyjątkowy projekt artystyczny wyrósł na fundamencie miłości do muzyki organowej i pięknej, rodzinnej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie – od 2017 roku kierownikiem artystycznym festiwalu jest wnuk Mariana Machury, pomysłodawcy projektu, który pod okiem dziadka uczył się gry na tym wspaniałym instrumencie i u jego boku spędzał wakacyjne niedziele, słuchając Tynieckich Recitali Organowych. Wiele ciekawostek i wspomnień związanych m.in. z początkami festiwalu i jego twórcami będzie można znaleźć w pamiątkowej książce, wydawanej przez Centrum Kultury Podgórza, która ukaże się już w lipcu – przekonuje Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.

Klasyczni mistrzowie i współczesne kompozycje

W ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu na organach zagrają: Michael Utz (Niemcy), Anna Przybysz, Arkadiusz Bialic oraz Stephen Hicks (Norwegia). Towarzyszyć im będą kameraliści, kolejno: Paulina Tkaczyk-Cichoń (klawesyn/flet traverso) i Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa), Paweł Czarakcziew – wiolonczela, Jadwiga Bialic – skrzypce oraz Maciej Hałoń (marimba/hang drum). Będzie można usłyszeć zarówno najpiękniejsze utwory mistrzów muzyki klasycznej, takich jak: Jan Sebastian Bach, César Franck czy Felix Mendelssohn Bartholdy oraz kompozycje współczesnych twórców (również polskich).

Bilety można kupić online, osobiście w punkcie informacyjnym Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 lub bezpośrednio przed każdym z recitali – przy wejściu do kościoła.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Podgórza oraz Fundacja Chronić Dobro. Odbywa się ono przy wsparciu finansowym Dzielnicy VIII Dębniki.

Szczegółowy program na stronie internetowej ckpodgorza.pl.

Tynieckie Recitale Organowe 2024

pokaż metkę
Osoba publikująca: BARBARA BALMAS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-17
Data aktualizacji: 2024-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź