Kąpieliska na Bagrach i Zakrzówku – sprawdź zasady korzystania
Sezon na kąpieliskach na Bagrach i Zakrzówku jest otwarty. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wykwalifikowani ratownicy. Ze strzeżonych akwenów skorzystamy do 8 września.
W parku Bagry funkcjonują trzy kąpieliska na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie: „Plaża Bagry”, „Plaża Bagry Wschód ”oraz „Plaża Bagry II ”. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wykwalifikowani ratownicy codziennie w godz. 10.00–18.00. W weekendy oraz dni świąteczne liczba ratowników będzie większa.
W parku Zakrzówek funkcjonuje pięć niecek basenowych o różnej głębokości. Wstęp od wtorku do niedzieli możliwy jest w godz. 7.00–22.00. Ratownicy czuwają w tych dniach w godz. 10.00–18.00. Korzystanie w basenów po wyznaczonych godzinach odbywa się na własną odpowiedzialność.
W weekendy oraz dni świąteczne liczba ratowników będzie większa. Tak jak w poprzednim roku poniedziałki będą dniem technicznym, dlatego kąpielisko będzie w tym dniu nieczynne. Jednak nadal będzie można korzystać z wszystkich innych atrakcji tego ponad 50 ha terenu.
Przypominamy, że na terenie parku Bagry Wielkie i Zakrzówka funkcjonuje regulamin, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Obowiązuje zakaz płoszenia i chwytania ptactwa oraz innych dzikich zwierząt, dokarmiania ptaków i dzikich zwierząt, nie wolno zaśmiecać i zanieczyszczać wody oraz jej otoczenia.
Na Bagrach obowiązuje zakaz wpływania na teren strefy ochronnej, wyznaczonej bojami. A wędkowanie musi odbywać się zgodnie z regulaminem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Natomiast w parku Zakrzówek obowiązuje zakaz wędkowania.
Zawsze na terenie kąpieliska nie znajdujemy się sami, pamiętajmy aby każde nasze zachowanie odbywało się z poszanowaniem innych użytkowników oraz flory i fauny tego miejsca.
- Zachęcamy do legalnego korzystania z zorganizowanych miejsc dostępu do wody. Należy przestrzegać godzin otwarcia kąpielisk, ponieważ tylko wtedy na terenie znajdują się ratownicy.
- Na pomostach przy basenach w parku Zakrzówek obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, jedzenia oraz picia alkoholu.
- Załatwiaj potrzeby fizjologiczne tylko w wyznaczonych miejscach.
- Nie zostawiaj swoich śmieci zarówno na brzegu jak i w wodzie zawsze pamiętaj o wyrzucaniu śmieci do pojemników do tego przeznaczonych. Jeśli nie ma śmietnika w pobliżu – zabierz śmieci ze sobą i wyrzuć, kiedy będziesz mieć taką możliwość.
- Nie używaj w wodzie środków do mycia, detergentów do prania lub innych środków czyszczących, ponieważ zawierają szkodliwe związki chemiczne, które przyczyniają się do eutrofizacji, a w efekcie ograniczenia przejrzystości wody, deficytu tlenu, śnięcia ryb i zanikania wielu gatunków roślin i zwierząt.
Więcej możecie przeczytać w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „10 grzechów głównych nieświadomego turysty”.