Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Znamy wyniki rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych

11 lipca uczniowie i uczennice ubiegający się o przyjęcie do krakowskich liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia dowiedzieli się, do których szkół i klas zostali zakwalifikowani w zasadniczym etapie rekrutacji. Łącznie złożono 7,1 tys. wniosków rekrutacyjnych, a swoje miejsce znalazło już 6,8 tys. kandydatów. Wolne miejsca, którymi szkoły wciąż dysponują, zostaną zaoferowane w naborze uzupełniającym.

Fot. pixabay

Większość kandydatów zna już swoje klasy

W rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 krakowskie samorządowe szkoły ponadpodstawowe zaoferowały kandydatom do klas pierwszych łącznie 9467 miejsc:

  • 4706 miejsc w 39 liceach ogólnokształcących
  • 3656 miejsc w 22 technikach
  • 1105 miejsca w 19 branżowych szkołach I stopnia.

Liczba kandydatów starających się o miejsce w szkołach ponadpodstawowych była mniejsza niż w poprzednich dwóch latach. Krakowskie szkoły podstawowe (bez specjalnych) opuścił w tym roku rocznik liczący 5433 absolwentów, z których 4296 ukończyło szkoły samorządowe, a 1137 niesamorządowe. Jak co roku jednak, o przyjęcie do krakowskich szkół ponadpodstawowych ubiegają się także absolwenci podstawówek niebędący mieszkańcami Krakowa.

W Krakowie od lat obowiązują regulacje, zgodnie z którymi kandydaci mogą zaznaczyć we wniosku rekrutacyjnym dowolną liczbę szkół ponadpodstawowych (nie obowiązuje limit). W systemie elektronicznym kandydat układa listę klas (grup rekrutacyjnych) w szkołach, do których chciałby się dostać, rozpoczynając od klasy i szkoły pierwszego wyboru. Najważniejsze, by lista została zhierarchizowana w przemyślany sposób. Wytypowanie większej liczby klas i szkół we wniosku zwiększa szanse kandydata na dobry wynik rekrutacji, ponieważ o jej rezultacie decyduje liczba zgromadzonych punktów za świadectwo, wynik egzaminu ósmoklasisty i ewentualne dodatkowe osiągnięci oraz to, jak pod tym względem uczeń wypadnie w rywalizacji z innymi kandydatami.

W zasadniczym etapie rekrutacji do wszystkich typów samorządowych szkół ponadpodstawowych złożono 7100 wniosków – każdy kandydat musiał wskazać w podaniu szkołę i grupę rekrutacyjną pierwszego wyboru. Z tej grupy dla 4734 kandydatów priorytetem było znalezienie miejsca w liceum ogólnokształcącym, dla 2020 – w technikum, a dla 346 – w branżowej szkole I stopnia.

W dniu ogłoszenia wyników pierwszego etapu rekrutacji, czyli 11 lipca, swoje nazwiska na listach zakwalifikowanych do szkół znalazło 6791 kandydatów. Do liceów zakwalifikowało się 4298 osób, do techników – 2150, a do branżowych szkół I stopnia – 343.

Kandydaci, którym nie udało się zakwalifikować w pierwszym etapie, wezmą udział w naborze uzupełniającym. Po ogłoszeniu list potencjalnych pierwszoklasistów szkoły ponadpodstawowe dysponowały 1932 miejscami wolnymi (licea – 275, technika – 1231, branżowe szkoły I stopnia –  426). Jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat spora grupa uczniów zakwalifikowanych nie potwierdza swoich miejsc w szkołach, w konsekwencji zostają one zwolnione i wchodzą do oferty dostępnej w naborze uzupełniającym. Oznacza to, że nadal będzie można szukać miejsca w liceach, technikach i branżówkach, także w tych szkołach i grupach rekrutacyjnych, gdzie progi punktowe były bardziej wymagające.

Należy także pamiętać, że krakowską samorządową ofertę rekrutacyjną uzupełniają również niesamorządowe szkoły ponadpodstawowe.

Co dalej?

Od 11 do 15 lipca do godz. 15.00 kandydaci potwierdzają wolę uczęszczania do klasy i szkoły, do których zostali zakwalifikowani. W tym celu przedkłada się oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały one złożone wcześniej w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły), zaświadczenie lekarskie zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem silnikowym (trzy ostatnie w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe).

Po tym etapie szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętychnastąpi to 16 lipca o godz. 10.00.

Rekrutacja uzupełniająca

Kandydaci, którzy nie zostali zakwalifikowani do żadnej ze szkół, mogą uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej, która będzie prowadzona przez szkoły dysponujące wolnymi miejscami po ogłoszeniu list przyjętych, tj. od 17 do 24 lipca.

W przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, przygotowania wojskowego i oddziałów prowadzących szkolenie wojskowe wnioski w postępowaniu uzupełniającym będzie można składać od 17 do 18 lipca.

Co istotne, rekrutacja uzupełniająca będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego Omikron, tak samo jak etap zasadniczy. W naborze uzupełniającym mogą uczestniczyć także kandydaci, którzy zostaną przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej – to dla nich dodatkowa szansa na korektę swojego pierwszego wyboru.

Gdzie najwięcej podań?

W tegorocznej rekrutacji kandydaci wybierający na pierwszym priorytecie liceum ogólnokształcące najczęściej wskazywali: klasę z rozszerzonym  językiem polskim, biologią i językiem angielskim w X Liceum Ogólnokształcącym (4,03 na jedno miejsce), klasę z rozszerzoną matematyką, biologią i chemią w IV Liceum Ogólnokształcącym (3,15 na jedno miejsce) oraz klasę z rozszerzoną matematyką, geografią, i językiem angielskim w IV Liceum Ogólnokształcącym (2,92 na jedno miejsce).

W przypadku techników największym zainteresowaniem cieszyły się grupy rekrutacyjne dla zawodu  technik programista w Technikum Łączności (4,30 na jedno miejsce), technik informatyk z matematyką, informatyką w Technikum Energetyczno-Elektronicznym Nr 9 (1,71 na jedno miejsce) oraz technik programista z matematyką i informatyką w Technikum Energetyczno-Elektronicznym Nr 9 (1,50 na jedno miejsce).

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: BARBARA BALMAS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-08
Data aktualizacji: 2024-07-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź