81. Tour de Pologne – przed nami wielki finał w Krakowie
Już w niedzielę, 18 sierpnia w Krakowie zakończy się ostatni, 7. etap 81. Tour de Pologne UCI World Tour. Poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji wyścigu oraz najlepszych we wszystkich klasyfikacjach.
12 sierpnia Polska stała się stolicą kolarskiego świata, gdy rozpoczęła się 81. edycja Tour de Pologne UCI World Tour. Jest to jedyna impreza w tej części Europy wchodząca w skład UCI World Tour, czyli „kolarskiej Ligi Mistrzów”.
Małopolski finisz
Dwa ostatnie etapy tegorocznych zmagań odbędą się w Małopolsce. 17 sierpnia kolarze wystartują z Wadowic i będą się ścigać do linii mety wyznaczonej w Bukovina Resort.
– Start w Wadowicach – chcemy przypomnieć miasto, w którym urodził się wielki Polak Jan Paweł II, stąd pomysł, żeby wystartować z Wadowic. Przejeżdżamy przez Przełęcz Krowiarki, Szaflary i wjeżdżamy na rundę, którą miłośnicy kolarstwa bardzo dobrze znają. Meta będzie w Bukovina Resort, ale wcześniej kolarze dwukrotnie pokonają w Gliczarowie podjazd pod ścianę Bukovina. Czeka na nich też ściana Harnaś, a finisz będzie w tym samym miejscu, gdzie wygrywali Rafał Majka czy Remco Evenepoel. Ten etap będzie zadedykowany tym, którzy może nie do końca będą usatysfakcjonowani klasyfikacją generalną. Będzie to królewski etap, który może zmienić wszystko – mówi dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.
– Mówimy, że Kraków jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France i chcemy utrzymać taką tradycję – podkreśla Czesław Lang. 81. edycja wyścigu tradycyjnie zakończy się przy krakowskich Błoniach, w al. Focha, gdzie o wygraną ponownie powinni powalczyć sprinterzy. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel, Marcel Kittel, John Degenkolb, Peter Sagan, Pascal Ackermann, Davide Ballerini, Tim Merlier, a w ubiegłym roku Arnaud Demare. Niedawna historia wyścigu pamięta jednak sukces ucieczki na stosunkowo płaskim etapie z metą w Krakowie – w 2021 roku czteroosobowa ucieczka przechytrzyła główną grupę, a najlepszy okazał się Holender Julius van den Berg.
W ramach ostatniego, 7. etapu wyścigu peleton przejedzie 142,1 km. 18 sierpnia kolarze wystartują sprzed kopalni soli „Wieliczka”, a następnie pojadą w stronę Myślenic, gdzie będzie ulokowana pierwsza premia lotna. W dalszej części etapu powalczą na premiach specjalnych w Czernichowie i Kaszowie. Wjazd do Krakowa nastąpi około godz. 16.00 (od strony Kryspinowa, drogą wojewódzką nr 774) i kolarze pojadą ulicami: Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi, al. Focha, al. Mickiewicza, Reymonta, Piastowską, ponownie Królowej Jadwigi i al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha). Finisz będzie miał miejsce w al. Focha przy Błoniach. Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 16.45. Także przy Błoniach nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 81. Tour de Pologne.
Trasa 81.Tour de Pologne UCI World Tour, 12–18 sierpnia
etap: poniedziałek, 12 sierpnia – Wrocław – Karpaczetap: wtorek, 13 sierpnia – Mysłakowice – Karpacz (jazda indywidualna na czas)etap: środa, 14 sierpnia – Wałbrzych – Duszniki Zdrójetap: czwartek, 15 sierpnia – Kudowa-Zdrój – Prudnik- etap: piątek, 16 sierpnia – Katowice – Katowice
- etap: sobota, 17 sierpnia – Wadowice – Bukovina Resort
- etap: niedziela, 18 sierpnia– Kopalnia soli „Wieliczka” – Kraków
Zanim w Krakowie pojawią się gwiazdy światowego peletonu, w tej samej oprawie, na pętli wokół Błoń będą rywalizować młodzi adepci kolarstwa szosowego – zawodniczki i zwodnicy marzący o pójściu w ślady Katarzyny Niewiadomej czy Rafała Majki.
Trasa 3. etapu Tour de Pologne Junior:
- W godz. ok. 12.40–15.20: START – al. Focha – al. 3 Maja – Piastowska – Królowej Jadwigi – al. Focha – META.
Gwiazdy 81. Tour de Pologne
- Największą gwiazdą wyścigu jest Jonas Vingegaard – zwycięzca Tour de France w 2022 i w 2023 roku, drugi w „Wielkiej Pętli” w 2021 i 2024 roku. Jego wielka kariera rozpoczęła się od zwycięstwa na etapie z metą w Kościelisku podczas Tour de Pologne w 2019 roku. W tegorocznej edycji wyścigu prowadzi w klasyfikacji generalnej i jest głównym faworytem.
- Matej Mohorič – zwycięzca ubiegłorocznego, 80. Tour de Pologne
- sprinterzy – Tim Merlier, Olav Kooij, Pascal Ackermann, Caleb Ewan, Stanisław Aniołkowski (reprezentujący Polskę w wyścigu ze startu wspólnego podczas IO w Paryżu)
- Mistrz świata z 2019 roku – Mads Pedersen
- Znakomity „góral” – Romain Bardet
- Zwycięzca TdP z 2016 roku – Tim Wellens
- Rafał Majka – wychowanek WLKS Krakus Swoszowice i trenera Zbigniewa Klęka, triumfator 71. TdP w 2014 roku, dwukrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France, brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro (2016). Kolarz z podkrakowskich Zegartowic jechał w TdP już siedem razy. Poza zwycięstwem w 2014 roku, ma na koncie drugie miejsce w 2017 roku, w 2013 i 2020 roku czwartą pozycję. W ubiegłorocznej edycji wygrał etap z metą Dusznikach-Zdroju, a w klasyfikacji generalnej był ósmy.
Szczegółowe informacje na temat zmian w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej, które w związku z kolarskim świętem będą obowiązywać w niedzielę, 18 sierpnia w Krakowie znajdują się w osobnym komunikacie.
Tour de Pologne na stałe gości w Krakowie od 2008 roku. Jako impreza należąca do „kolarskiej Ligi Mistrzów” – czyli cyklu UCI World Tour, sprowadza do naszego miasta najlepsze zespoły i zawodników świata, budząc ogromne zainteresowanie mediów i fanów dwóch kółek. Do 2016 roku stolica Małopolski była gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia rywalizacji. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka. W latach 2017-2019 kolarze inaugurowali zmagania w Krakowie, a od 2020 roku peleton ponownie finiszuje na al. Focha przy Błoniach i tam ma też miejsce wielki finał imprezy.