Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowy festiwal teatralny już we wrześniu

Między 8 a 15 września Teatr KTO zaprosi na zupełnie nowe teatralne wydarzenie – Festiwal Ciało i Czas. W ten sposób rozpocznie się 48. sezon artystyczny.

Fot. Robert Siwek

Festiwal formy, teatru tańca, ruchu i sztuk wizualnych

Znany z ULICA Festivalu, Teatr KTO, posługujący się w zdecydowanej większości swych spektakli wszystkim – tylko nie słowem – stworzy kolejną okazję do obserwacji i debaty nad współczesną kondycją teatru formy, tańca i ruchu.

Pierwsza edycja festiwalu upłynie pod hasłami „ciała” i „czasu”. – Żadna inna teatralna forma nie jest w stanie dobitniej zademonstrować kazusu upływającego czasu niż taniec i ruch właśnie. Przyglądając się ciału aktorów i tancerzy możemy sami boleśnie odczuć i przygotować się na nieuchronne mówi Sławomir Szczurek, kurator Festiwalu Ciało i Czas.

W trakcie trwania festiwalu widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach spektakli mistrzowskich, przedstawieniach konkursowych (wybranych w otwartym naborze), warsztatach, spotkaniach z twórcami, wykładach i panelach dyskusyjnych. Tygodniowe teatralne święto rozpoczną „Szekspirie” Krakowskiego Teatru Tańca, o efekt „WoW” zadba Marta Wołowiec, Teatr KTO pokaże inspirowaną poematami Tadeusza Różewicza „Arcadię” a o bardzo cenny finał prosto z 28. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsk zadba duet Gruba i Głupia z najnowszą i ostatnią odsłoną tryptyku Very cheap.

– Spektakle konkursowe mimo formalnego oddalenia od siebie w swym przesłaniu pozostają niezwykle blisko. Osiem z prawie osiemdziesięciu nadesłanych prezentacji podejmie dialog z potrzebą powrotu do bliskości i dotyku; koniecznością położenia kresu panującemu oddaleniu; życiu w osamotnieniu i możliwą próbą wskrzeszenia zaufania do drugiego człowieka a także grupy i społeczności – zauważa Szczurek.

Gwiazda TVN-owskiego show w jury festiwalu

Na scenie zobaczymy wieloobsadową „7” w reżyserii Andrei Kamarou nawiązującą do siedmiu grzechów głównych, jak również kameralny taneczny Duet on cello, piano & a heartbeat Katarzyny Leszek i Kacpra Szklarskiego. O różnorodności zaproszonych artystów do sekcji konkursowej świadczy obecność wśród nich spektakli: „Ciało Ciałko”, w którym występują m.in. dzieci w wieku od 8 do 12 lat oraz prezentacja „Touch me” stanowiącego połączenie technologii, natury, sztuki i interakcji będących swoistego rodzaju doświadczeniem audiowizualnym, w którym każdy ruch tancerek staje się impulsem do tworzenia muzyki. O tym, kto zwycięży i otrzyma możliwość wyprodukowania premierowego spektaklu (nagrodą jest 40 tysięcy złotych) w Teatrze KTO w kolejnym sezonie artystycznym zadecyduje jury w skład, którego wchodzą: Dominika Knapik, Joanna Braun, Dominik Więcek, Bartek Cieniawa oraz Maciej „Gąsiu” Gośniowski. 

Organizatorzy zadbali także o szereg interesujących wydarzeń towarzyszących. Tancerka, choreografka i performerka Marta Wołowiec podzieli się wiedzą i zaprosi do swojego „Laboratorium choreograficznego”, aktor Teatru KTO – Bartek Cieniawa wygłosi autorski wykład o „Ciele w przestrzeni (nie) zawsze teatralnej” a „Outsider z wyboru” – Jerzy Zoń w wywiadzie-rzece opowie o wiecznie żywej tradycji teatru w drodze i sile historii budowanych za pomocą ruchu.

„KTO?Senior!” – trzecia edycja projektu

Częścią Festiwalu Ciało i Czas będą także otwarty nabór do grup warsztatowych kolejnej edycji cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem wśród krakowskich seniorów programu „KTO?Senior!”. Zeszłoroczni uczestnicy pod okiem reżysera Macieja Gorczyńskiego wystawili „Listy do Mileny” wg Franza Kafki. W tym sezonie jedną z grup poprowadzi reżyser takich muzycznych hitów teatralnych jak „Byłam żoną Boba Marleya” oraz „Jak spieprzyliśmy wszystko” – Paweł Szumiec.

Karnet teatralny

Bilety na wszystkie wydarzenia oraz zapisy na bezpłatne warsztaty są już dostępne. Do 31 sierpnia można je nabyć w specjalnej przedsprzedaży w cenie 40 złotych, zaś dla miłośników chcących zaplanować sobie artystyczne wrażenia bez limitu Teatr KTO przygotował specjalny karnet teatralny obejmujący aż dziewięć wejść na wybrane spektakle w całym sezonie.

Początek sezonu teatralnego 2024/2025

W najbliższych miesiącach w Teatrze KTO nie zabraknie powodów do odwiedzin. Na scenę powróci ostatnia premiera „Sprawozdanie dla Akademii” Macieja Gorczyńskiego na podstawie rzadko wystawianego opowiadania Franza Kafki. Spektakl ten bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”. Nie lada gratką będzie październikowy pokaz „Ślubu” Witolda Gombrowicza w interpretacji off-off-Broadwayowskiego Teatru La MaMa z Nowego Jorku oraz pierwsza premiera nowego sezonu – bajka dla dzieci „Maks chce psa” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. Poza tym we wrześniu i październiku będzie okazja, by zobaczyć dwa spektakle muzyczne „Jak spieprzyliśmy wszystko” Pawła Szumca z Katarzyną Chlebny i Grzegorzem Łukawskim oraz „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” w reż. Józefa Opalskiego. Na scenę KTO powróci również jedyna w swoim rodzaju Ewa Błachnio ze stand-upem o znamiennym tytule „Ewy Błachnio Rzecz Solowa”.

Więcej informacji i bilety na teatrkto.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-08-08
Data aktualizacji: 2024-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź