Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Komu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza

Statut Miasta Krakowa zawiera szczegółowe regulacje dotyczące wystąpienia z inicjatywą uchwałodawczą. Czym są zatem projekty uchwał i komu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza? Odpowiedź poniżej.

Fot. Jan Graczyński

Prawo inicjatywy uchwałodawczej przysługuje: prezydentowi, przewodniczącemu Rady Miasta, komisji, klubowi (reprezentowanemu przez przewodniczącego klubu lub upoważnionego przez niego członka klubu), co najmniej 1/10 ustawowego składu Rady, grupie mieszkańców miasta posiadających czynne prawa wyborcze do Rady, a także Radzie Dzielnicy w zakresie spraw bezpośrednio dotyczących danej dzielnicy.

Projekty uchwał przygotowane w zgodności ze statutem gminy powinny zawierać: tytuł uchwały, podstawę prawną, merytoryczną regulację sprawy będącej przedmiotem uchwały, termin wejścia w życie uchwały oraz ewentualnie czas jej obowiązywania. Ponadto, rozstrzygnięcie dotyczące ogłoszenia uchwały - jeżeli nie wynika ono z przepisów prawa, a także formy jej rozpowszechnienia, oraz przepisy przejściowe i derogacyjne (pozbawienie normy prawnej jej mocy obowiązującej przez zastąpienie tej normy inną). Do projektu uchwały projektodawca dołącza również uzasadnienie zawierające m.in.: wyjaśnienie potrzeb i celu podjęcia uchwały, charakterystykę przewidywanych skutków społecznych i gospodarczych, a także przewidywane skutki finansowe dla budżetu miasta i źródła ich finasowania.

Uchwały Rady mające charakter deklaracji, oświadczenia lub wniosku noszą nazwę rezolucji.
Z inicjatywą podjęcia przez Radę rezolucji może wystąpić komisja, klub lub co najmniej 1/10 ustawowego składu Rady. Projekty uchwał i rezolucji składane są do przewodniczącego rady miasta, z pisemnym wnioskiem o włączenie projektu do procedowania podczas sesji. Przewodniczący umieszcza je w porządku obrad.

Projekty uchwał wymagają stosownej opinii prawnej oraz opinii komisji i Prezydenta.
W czasie pierwszego czytania mogą być zgłaszane poprawki i autopoprawki do projektu. Prawo do wniesienia autopoprawki przysługuje projektodawcy uchwały. Z poprawkami do projektu uchwały mogą wystąpić: prezydent, komisje, klub radnych, radni.

Uchwały podejmowane są w trybie jednego czytania, z pominięciem kwestii dotyczących uchwalenia m.in: budżetu gminy, Wieloletniej Prognozy Finansowej, absolutorium dla Prezydenta, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, programów gospodarczych w tym strategii i polityk, spraw podatków i opłat, spraw majątkowych gminy, współdziałania z innymi gminami, zakresu działania dzielnic, czy wysokości cen i opłat za usługi komunalne. Te tematy procedowane są w trybie dwuczytaniowym.

Wszystkie głosowania Rady są jawne z wyjątkiem tych, o których ustawa stanowi inaczej. W tajnym głosowaniu wybiera się lub odwołuje przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy.

Więcej szczegółowych informacji na temat inicjatywy uchwałodawczej można znaleźć w Statucie Miasta Krakowa. O projektach uchwał można przeczytać w zakładce Rady Miasta Krakowa
na Magicznym Krakowie. W Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczane są projekty uchwał i rezolucji. Bądźcie Państwo na bieżąco, odwiedzajcie strony i portale społecznościowe Rady Miasta Krakowa. Serdecznie zapraszamy!

pokaż metkę
Autor: ŁN
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-08-12
Data aktualizacji: 2024-08-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź