Młodzież z terenów dotkniętych powodzią odetchnie w Krakowie
Kraków organizuje kilkudniowe pobyty dla młodzieży z dolnośląskich miejscowości najbardziej dotkniętych niedawną powodzią. Uczniowie zwiedzając nasze miasto, mogą na chwilę zapomnieć o dramatycznych wydarzeniach, podczas których byli świadkami niszczycielskiej siły żywiołu. W inicjatywę zaangażowane są miejskie jednostki.
Zaproszenie i organizacja pobytu młodzieży to gest solidarności Krakowa skierowany do innych samorządów – tych, które poniosły największe straty na skutek powodzi. Miejskie jednostki (muzea, szkoły, bursy, internaty), a także spółka Krakowski Holding Komunalny SA połączyły siły, aby uatrakcyjnić młodzieży czas spędzony w naszym mieście. W programie pobytu uwzględniono aktywności związane z edukacją, rekreacją i rozrywką.
Jako pierwsza do Krakowa przyjechała grupa ósmoklasistów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie. W kolejnym tygodniu Kraków odwiedzą uczniowie z Kłodzka. W planach jest również zaproszenie trzeciej grupy młodzieży.
Uczniowie z Barda odwiedzili m.in. kąpielisko Bagry, kopalnię soli w Bochni, Muzeum Inżynierii i Techniki, wzięli udział w warsztatach w Starym Teatrze – zajęcia z wykorzystaniem rekwizytów, kostiumów i przestrzeni scenicznej miały m.in. na celu integrację grupy, kładły nacisk na umiejętności komunikacyjne i kreatywne myślenie. Inne punkty w planie pobytu to lekcja muzealna „Wawel legendarny i historyczny”, zwiedzanie ekspozycji Rynek Podziemny, czas na zabawę w parku trampolin Gojump, a także warsztaty z przygotowania obwarzanka oraz warsztaty w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1.
Uczniowie mają też sporo czasu wolnego, by spacerować i przemierzać Kraków wszerz i wzdłuż. W trakcie pobytu rozwijają też swoje pasje, m.in. fotograficzne, a Kraków dostarcza im niezapomnianych widoków.