Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

10. jubileuszowy Cracovia Półmaraton Królewski za nami

20 października świętowano okrągły jubileusz – po raz 10. wystartował Cracovia Półmaraton Królewski. Na trasę wyruszyła rekordowa liczba blisko 11000 biegaczy. Rekord frekwencji został ustanowiony również podczas tegorocznego biegu na 5 km „Czaniecka Piątka”. Na starcie stanęło 1266 osób.

Rekordowy 10. Cracovia Półmaraton Królewski

Kenijczycy Denis Chichir wśród mężczyzn i Glorius Jepkirui wśród kobiet jako pierwsi pojawili się w TAURON Arenie Kraków na mecie 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W biegu wystartowały 10753 osoby z 50 krajów, a 10720 z nich zameldowało się na linii mety, ustanawiając nowy rekord frekwencji. Poprzedni padł w 2018 roku, kiedy 5. edycję biegu ukończyło 8758 zawodniczek i zawodników spośród 8784 startujących.

Kenijczyk Denis Chichir (niedawny triumfator maratonu w słowackich Koszycach), który uzyskał czas 1:01:33 i Glorius Jepkiru (najlepsza w niedawnym, 17. PKO Biegu Trzech Kopców, trzecia w ubiegłorocznym Cracovia Półmaratonie Królewskim), która dystans ponad 21 kilometrów pokonała w czasie godzina 1:11:16, zostali zwycięzcami 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Chichir o jedną sekundę poprawił dotychczasowy rekord krakowskiej trasy.

Pozostałe miejsca na podium wśród mężczyzn zajęli Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, a także tegorocznego, 17. PKO Biegu Trzech Kopców i 11. edycji tej imprezy) z czasem 1:02:41 i debiutujący na dystansie półmaratońskim biegający górnik, Mateusz Mrówka, z czasem 1:07:05. Druga na mecie wśród kobiet zameldowała się Maryna Nemczenko, czas 1:13:03, a trzecia była Monika Jackiewicz (twarz jubileuszowej edycji imprezy, występująca w identyfikacji graficznej, aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie, triumfatorka 7. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, druga w Krakowie w ubiegłym roku i trzecia w 2022), z czasem 1:13:23.

Z bardzo dobrej strony pokazał się związany z Krakowem Adam Czerwiński, który powrócił na trasę Cracovia Półmaratonu Królewskiego po 9 latach. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach krótkodystansowych uzyskał czas 1:08:22 i zajął 5. miejsce. W klasyfikacji kobiet na 6. pozycji sklasyfikowana została Gabriela Czarska z Krakowa, czas 1:22:01, a 9. miejsce zajęła Magdalena Sudoł, trenerka AZS AWF Kraków, prowadząca zajęcia „Trenuj w Krakowie!” organizowane przez Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, czas 1:24:12.

Kompletne wyniki 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się tutaj.

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w klasyfikacji generalnej medale i czeki wręczyli Jakub Kosek – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Tomasz Marzec – dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk – zastępczyni dyrektora ZIS ds. marketingu i organizacji imprez sportowych, dyrektorka biegu

W ramach 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego odbyły się 8. Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów w Półmaratonie, XIX Mistrzostwa Polski Nauczycieli w Półmaratonie, Mistrzostwa Polski Leśników w Półmaratonie, I Półmaraton o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, a także 1. Aktorskie Mistrzostwa Polski w Półmaratonie – w których udział wzięli m.in. Julia Kamińska czy od dawna związani z imprezami wchodzącymi w skład Królewskiej Triady Biegowej krakowscy artyści – Mateusz Janicki i Andrzej Popiel. Dzięki swojemu startowi w Krakowie, uczestnicy rywalizacji aktorów wsparli w powrocie do normalnego życia podopiecznych Fundacji Poland Business Run – pana Huberta, panią Stefanię i pana Roberta. Pierwsze trójki zawodniczek i zawodników na podium otrzymały pamiątkowe trofea – symboliczne statuetki wykonane przez krakowskiego projektanta Fryderyka Zyskę. W rywalizacji wzięło udział ponad 30 aktorek i aktorów z całej Polski.

10. Cracovia Półmaraton Królewski zakończył 7. edycję Królewskiej Triady Biegowej. Zainaugurował ją 21. Cracovia Maraton (14 kwietnia), a drugim aktem był 17. PKO Bieg Trzech Kopców (22 września). Tytuł zdobywcy Królewskiej Triady Biegowej 2024 uzyskało 918 osób.

„Czaniecka Piątka” z rekordem frekwencji

Rekord frekwencji został ustanowiony podczas tegorocznego biegu na 5 km „Czaniecka Piątka”. Na starcie stanęło 1266 osób, a 1263 z nich zameldowało się na linii mety. Najszybsi okazali się Dariusz Nowakowski i Monika Kaczmarek.

Zwycięzca finiszował na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce z czasem 14:40, wyprzedzając Andrzeja Kowalczyka, czas 14:44 i Rafała Sułkowskiego, 14:53.

Triumfatorka rywalizacji wśród kobiet, Monika Kaczmarek (ASICS FrontRunner) pokonała trasę w czasie 17:08. Pierwszą trójkę uzupełniły Sandra Michalak (17:28) i Aleksandra Bazułka (17:36). Dla biegaczki związanej z marką ASICS to drugie z rzędu zwycięstwo w krakowskim biegu na 5 km.

Na starcie „Czanieckiej Piątki” stanęło 1266 osób, a na mecie zameldowały się 1263 z nich.

Szczegółowe wyniki znajdują się tutaj.

Imprezy towarzyszące

Tradycyjnie imprezie towarzyszyły targi Expo. Na dzień przed biegami, w sobotę, 19 października w TAURON Arenie Kraków pod hasłem „Spotkajmy się na sportowo!” odbył się szereg wydarzeń celebrujących jubileusz 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz TAURON Areny Kraków.

Świętowanie jubileuszu

W ramach świętowania jubileuszu 17 października na terenie zielonym przy TAURON Arenie Kraków zasadzonych zostało symboliczne 10 drzew – tworzących Aleję Półmaratończyków. To tutaj piszą się ważne historie wielu biegaczy biorących udział w kolejnych edycjach Cracovia Półmaratonu Królewskiego.