Otwartość i współpraca siłą krakowskiej edukacji
„Edukacja. Partnerstwo i dobrostan” – pod takim hasłem odbyła się konferencja dla dyrektorek i dyrektorów samorządowych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, wprowadzająca w nowy rok szkolny. Spotkanie służy budowaniu dobrej komunikacji na linii społeczności szkolne – miasto, jest platformą do dyskusji o rozwoju edukacji, a także okazją do przekazania wielu cennych, praktycznych informacji.
Każdego roku z początkiem jesieni Miasto Kraków zaprasza osoby kierujące samorządowymi szkołami, przedszkolami i placówkami oświatowymi na spotkanie poświęcone bieżącym tematom, projektom i politykom – zarówno edukacyjnym, jak i ogólnomiejskim, w których jednostki edukacyjne odgrywają rolę kluczowego partnera.
Dla dyrektorek i dyrektorów zarządzających miejską oświatą takie spotkania to okazja do aktualizacji wiedzy o życiu miasta, które dynamicznie się zmienia, wdrażając nowe projekty i strategie w różnych dziedzinach, a także impuls do wzmocnienia współpracy na linii jednostki – miasto i mocniejszego zsieciowania szkół, przedszkoli i placówek, co z kolei sprzyja wymianie dobrych praktyk, tworzy dobry klimat do działań projektowych i inicjatyw łączących różne środowiska.
Tegoroczną konferencję, która odbyła się 21 października w Teatrze im. J. Słowackiego, otworzyła zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman. – System edukacji publicznej w Krakowie jest najlepszy w Polsce. I to jest sukces Państwa i Państwa zespołów, od nauczycieli po pracowników administracji i obsługi – podkreśliła na wstępie, dziękując za trud włożony w organizację nauki zdalnej, a potem integrację tysięcy uczniów i uczennic z Ukrainy. Ten wspólny wysiłek i ścisła współpraca sprawiły, że w tych trudnych latach krakowska edukacja nie straciła na jakości, wręcz przeciwnie – stała się bardziej odporna na sytuacje kryzysowe, zyskała wielu liderów i zaangażowane w pracę na jej rzecz środowiska.
– Chcemy, aby w kolejnych latach krakowskie szkoły, przedszkola i placówki były dobrze, efektywnie finansowane, traktowane w sposób partnerski i mądrze wspierane, a nie sterowane. Zależy nam na edukacji, która patrzy w przyszłość, ale i szanuje tradycję, daje uczniom narzędzia, dzięki którym z łatwością poradzą sobie we współczesnym świecie, jest otwarta na współpracę i innowacje, obywatelska, dialogująca, szukająca rozwiązań, zmieniająca miasto na lepsze. Niech to będzie nasz wspólny wysiłek. Zapraszam Państwa jako edukacyjnych liderów i wszystkich, którym zależy na dobru naszej edukacji, do współpracy i zapewniam, że takich spotkań jak to będzie więcej – podkreśliła Maria Klaman.
W tematyce podjętej na tegorocznej konferencji dominowały takie słowa, jak: partnerstwo, dobrostan, szacunek, bezpieczeństwo, dialog, kreatywność, odwaga, rozwój. Dyrektorzy i dyrektorki – łącznie ponad 300 osób – mogli m.in. wysłuchać prelekcji wygłoszonej przez Natalię de Barbaro „Praktykowanie odwagi w przywództwie: 5 nieoczywistych sposobów”.