Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konferencja o sposobach poprawy jakości powietrza

„Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania” to tytuł konferencji, w której w poniedziałek, 28 października, weźmie udział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Wydarzenie będzie okazją do podzielenia się skutecznymi rozwiązaniami, jakie wdrożył Kraków w walce o poprawę jakości powietrza oraz do przedyskutowania dalszych działań z innymi samorządowcami i przedstawicielami władz centralnych.

Fot. Jan Graczyński

W programie odbywającej się w Rybniku konferencji znalazły się m.in. wykład „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach w Polsce”, a także panele dyskusyjne: „Rząd i samorząd dla czystego powietrza – jak osiągnąć jakość powietrza zgodną z normami WHO”, „Co dalej z programem „Czyste powietrze?”, „Finansowanie transformacji energetycznej polskich domów” oraz „Jak zmieniać świadomość mieszkańców? – Edukacja, informacja, monitoring jakości powietrza”. Ważnym punktem konferencji będzie także przedstawienie samorządowych postulatów dla rządu.

W wydarzeniu, oprócz prezydenta Krakowa, wezmą udział m.in. wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, samorządowcy – prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie, a także przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski będzie uczestniczył w panelu dotyczącym poprawy jakości powietrza w polskich miastach, tak aby spełniały normy WHO. Kraków, jako krajowy lider w działaniach na rzecz walki ze smogiem, ma w tym zakresie duże doświadczenie oraz może się pochwalić wymiernymi efektami. Przypomnijmy, że w latach 1995–2022 w naszym mieście zlikwidowano ponad 45 tysięcy palenisk na paliwa stałe, które zastąpiono proekologicznymi źródłami grzewczymi oraz zainstalowano prawie 4000 instalacji OZE. Aktualnie prawie 100 proc. budynków ogrzewanych jest proekologicznie.

Dzięki podejmowanym przez miasto działaniom oraz ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, z każdym rokiem oddychamy w Krakowie coraz lepszym powietrzem. Pokazują to liczby – obserwujemy sukcesywny spadek stężeń na stacjach monitoringowych. Jak wykazała „Roczna ocena jakości powietrza w województwie małopolskim za rok 2023”, wykonana przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wszystkie stacje monitoringowe w Krakowie wykazały dla stężenia średniorocznego pyłu zawieszonego PM10 wartości zgodne z normą.

Organizatorami konferencji „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania” są Miasto Rybnik oraz Polski Alarm Smogowy.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-10-25
Data aktualizacji: 2024-10-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź