2. Festiwal Otwarcia w Teatralnym Instytucie Młodych
W dniach 20–24 listopada odbędzie się druga edycja Festiwalu Otwarcia organizowanego przez Teatralny Instytut Młodych działający przy Teatrze Ludowym. Organizatorzy zapowiadają otwarcie na teatr międzynarodowy i jego najbardziej śmiałe i współczesne inscenizacje dla młodych. Nie zabraknie eksperymentów narracyjnych z użyciem nowych technologii, dialogujących z popkulturą współczesnych opowieści o dorastaniu oraz nowych narzędzi i przestrzeni budowania opowieści takich jak VR.
− Zaprezentujemy nagradzane i docenione przez widzów i krytyków polskie spektakle o wchodzeniu w dorosłość i porzucaniu dziecięcego spojrzenia na świat. Będziemy rozmawiać i zastanawiać się czym jest teatr dla młodych? A przede wszystkim będziemy go doświadczać – zapowiadają organizatorzy 2. Festiwalu Otwarcia i zapraszają do Teatralnego Instytutu Młodych działającego przy Teatrze Ludowym.
Wśród zaproszonych spektakli znajdą się między innymi: surrealistyczne „Inside a banana” w reżyserii Jana Mikuláška (Teatr Na Zabradli), bezkompromisowy „Traitor” w reżyserii György Vidovszky (Kolibri Szinhaz, Węgry), poetycka baśń VR –„Nottetempo” w reżyserii Giuditty Mingucci (Elsinor Centro di Produzione Teatrale, Włochy).
Polska sekcja festiwalu to: laureat Grand Prix w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, spektakl „Dropie” w reżyserii Marcina Libera oraz wyróżniona w tym samym konkursie produkcja „Mleko w tubce” w reżyserii Agaty Biziuk, Fundacji Analog Collective, czytanie performatywne tekstu Mariusza Gołosza „POV: Masz 12 lat i prze****ne” w reżyserii Stanisława Chludzińskiego, prezentacja grupy artystycznej Impro KRK, czy tak niezwykła teatralna forma, jaką jest stworzona specjalnie dla Teatru Ludowego w ramach międzynarodowego projektu Playon! gra w konwencji LARP „Spod lady” Opowieści o Nowej Hucie.
Podobnie jak w zeszłym roku, w tegorocznym programie pojawi się spektakl, któremu towarzyszyć będą warsztaty dla nastolatków – „Dziewczyna z aloesem” w reżyserii Pauliny Staniaszek i „Mały Książę” Teatru Ludowego w reżyserii Ewy Rysovej. A festiwalowy maraton zamknie, uznany za jeden z najlepszy egzaminów spektakl studentów krakowskiej AST – „Merry Crisis” w reżyserii Weroniki Kowalskiej.
Szczegółowe informacje i program można znaleźć na stronie Teatru Ludowego.