Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

Dziś, 3 grudnia w TAURON Arenie Kraków odbędzie się specjalny koncert zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. To także dobra okazja, żeby przypomnieć o różnych działaniach miasta, które są realizowane przede wszystkim z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami.

Fot. pixabay.com

− Często mówimy, że chcemy, by Kraków naprawdę był miastem bez barier. I myślimy tu zarówno o likwidowaniu ograniczeń architektonicznych, jak też o szeregu działań, które mają sprawiać, by nasze miasto było dobrym miejscem do życia dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców – także tych ze szczególnymi potrzebami czy niepełnosprawnościami. Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, tym bardziej chcę to podkreślić – mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Koncert w krakowskiej TAURON Arenie ma na celu promocję równości i integracji osób z niepełnosprawnościami oraz ich aktywnego udziału w życiu społecznym. Wystąpi zespół Latające talerze oraz zespół Czarno-Czarni.

Z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami, w tym osobach z niepełnosprawnościami, miasto realizuje szereg przedsięwzięć mających na celu wsparcie i integrację. W Krakowie działają centra i kluby rodziców z dziećmi o specjalnych potrzebach rozwojowych (w tym otwarte w ubiegłym roku kluby rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością wzroku czy klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością słuchu i mowy).

Integracja krakowian i krakowianek z niepełnosprawnościami wspierana jest też dzięki przedsięwzięciom organizowanym w ramach otwartych konkursów ofert – takich jak na przykład działalność kawiarni „Społeczna Kaffka”, w której pracują młodzi ludzie z zespołem Downa czy coroczna organizacja Tygodnia Osób Niepełnosprawnych Kocham Kraków z Wzajemnością.

Wsparcie krakowskich rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami lub z osobami dorosłymi, u których niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia, zapewnia Program Kraków dla Rodziny „N” umożliwiający szereg ulg i zniżek na podstawie specjalnie wydawanych kart.

Ważnym, potrzebnym i stale rozwijanym, obszarem działań miasta na rzecz mieszkańców z niepełnosprawnościami są programy i przedsięwzięcia z zakresu opieki wytchnieniowej. Inicjatywą szczególnie cenioną przez rodziców dzieci z niepełnosprawnościami są też finansowane przez miasto i organizowane we współpracy z partnerami letnie i zimowe półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wraz z Fundacją Pełną Życia od 2020 roku miasto realizuje projekt Wspornik − Punkt Wsparcia Opiekunów. 

Od 2007 roku w Krakowie organizowany jest konkurs Kraków bez barier – to przedsięwzięcie promujące osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami.

Warto także zwrócić uwagę na szereg działań mających na celu dostosowanie oferty instytucji kultury do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To między innymi wyznaczanie tzw. „cichych godzin” zwiedzania, co znacząco ułatwia uczestnictwo w kulturze na przykład osobom w spektrum autyzmu (takie godziny proponuje m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK), organizowanie specjalnych oprowadzań dla osób ze specjalnymi potrzebami (np. Muzeum Krakowa, MuFo), zapewnienia audiodekskrypcji czy tłumaczeń na język migowy. To także organizowanie takich wydarzeń przez instytucje, które odpowiadają na potrzeby zgłoszone przez osoby z niepełnosprawnościami (jak realizowany aktualnie projekt Centrum Kultury Podgórza – Podgórze dostępne).

To tylko wybrane przykłady działań miasta realizowanych z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami Przypomnijmy, informacje kierowane przede wszystkim do krakowian i krakowianek z niepełnosprawnościami publikowane są na specjalnej odsłonie strony miasta.

koncert Tauron dla osób z niepełnosprawnościami

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Maniecka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-12-03
Data aktualizacji: 2024-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź