Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Ocalone” podczas Boskiej Komedii

6 grudnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Wśród spektakli, które będzie można zobaczyć na krakowskich scenach, jest najnowszy monodram Agnieszki Przepiórskiej – „Ocalone” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Producentem spektaklu jest Dom Spotkań z Historią.

Fot. materiały prasowe / M. Hueckel

„Ocalone”, wyreżyserowane przez Maję Kleczewską, to jeden z pierwszych głosów oddanych ofiarom pacyfikacji Ochoty podczas Powstania Warszawskiego. Na bazie skrawków wspomnień i dzienników pochodzących od świadków i ofiar, autor scenariusza – Piotr Rowicki – utkał historię Ireny K. ukazując fragment wielu zbrodni, jakich dopuściły się w 1944 r. odziały SS RONA, składające się głównie z dezerterów zbiegłych z Armii Czerwonej. Spektakl nie jest jednak wyłącznie historią o obozie przejściowym na Zieleniaku, ale uniwersalną opowieścią o kobietach, które doświadczyły gwałtu wojennego. Historią aktualną pod każdą szerokością geograficzną, w której toczą się działania wojenne, a gwałt jest stosowany jako forma broni.

Irena K. z ulicy Opaczewskiej – w którą wciela się Agnieszka Przepiórska – miała 12 lat, kiedy w sierpniu 1944 r. w powstańczej Warszawie pojawiły się oddziały SS RONA, spędzając cywilną ludność Ochoty na Zieleniak. Nocą, pijani sołdaci wyciągali z tłumu młode i stare kobiety, małe dziewczynki i przyszłe matki, które masowo gwałcili. Wiele z nich zostało w bestialski sposób zabitych. Irence udało się przeżyć. Na osiemdziesiąt lat jej pamięć zamilkła, ale w dniu odsłonięcia pomnika „ku czci pomordowanych” wszystko do niej wróciło. Znowu była noc na Zieleniaku, krzyki dziewczynek i kobiet, których nikt nie potrafił ocalić. Znowu usłyszała swój stłumiony głos, a potem, nagle zaczęła głośno mówić: „miałam wtedy wpiętą we włosy taką białą wstążkę…”.

Producentem spektaklu jest Dom Spotkań z Historią.

„Ocalone” będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Boska Komedia, 14 grudnia, o godz. 16.00 i 20.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-12-05
Data aktualizacji: 2024-12-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź