Dzieciństwo bez przemocy, podziękowanie za udział w kampanii
Kraków, jako jedna z 8 tys. instytucji i organizacji, włączył się w ogólnopolską kampanię społeczną „Dzieciństwo bez przemocy”. Dzięki tym działaniom, ponad 200 tys. uczniów skorzystało z podpowiedzi, jak radzić sobie z przemocą. Głównym partnerem kampanii był Rzecznik Praw Dziecka.
W związku z kampanią, zrealizowano w naszym mieście m.in. szkolenia dla opiekunów w żłobkach samorządowych oraz dla animatorów w klubach rodziców z dziećmi do lat 3. Działania miały na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń występujących wobec dzieci oraz sposobów reagowania na nie. Szkolenie obejmowało zagadnienia dotyczące rozpoznawania sygnałów świadczących o tym, że dziecko doświadcza przemocy. Omówiono metody reakcji, a także rodzaje wsparcia rodziców, których dzieci już stały się ofiarami przemocy. Przeprowadzono również warsztaty dotyczące wychowania dziecka bez przemocy oraz poprawy komunikacji z nastolatkiem.
Miasto Kraków na co dzień prowadzi i rozwija edukację w tym zakresie, zwracając uwagę na konieczność przeciwstawiania się przemocy i chronienia przed nią dzieci. To ważne, bo w dzieciństwie kształtuje się poczucie własnej wartości oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Obowiązkiem miasta jest więc promowanie rozwiązań sprzyjających tworzeniu bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa.
Na zakończenie kampanii, 19 listopada, wiele budynków i obiektów architektonicznych w całej Polsce zostało podświetlonych na czerwono, w Krakowie była to kładka Ojca Bernatka. Miasto otrzymało oficjalne podziękowania i gratulacje od Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci za podjęte działania i włączenie się w kampanię.