„Europassy” dla młodzieży rozdane
W Centrum Wielokulturowym w Krakowie podsumowano mobilności zawodowe, w których wzięli udział uczniowie z Krakowa i Bochni. Wyjazdy zawodowe młodzieży zostały po raz kolejny zorganizowane przez Fundację Internationaler Bund Polska w ramach konsorcjum szkół z Krakowa i Bochni. Dla młodych ludzi udział w zagranicznych praktykach to nie tylko wyjątkowe doświadczenie. To też możliwość zdobycia odpowiednich umiejętności potwierdzonych europejskim certyfikatem: Europass – Mobilność.
„Każdy projekt to krok ku wyrównaniu szans młodych ludzi”
Dlatego od wielu lat działa konsorcjum, w skład którego wchodzą Fundacja IB Polska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 i Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni.
– Razem realizujemy wielokulturowe projekty edukacyjne, umożliwiając młodym ludziom zdobywanie kompetencji zawodowych i społecznych na europejskim rynku pracy – informują organizatorzy.
Praktyki w Grecji – więcej niż nauka zawodu!
W tym roku aż 72 uczniów i uczennic wzięło udział w praktykach zawodowych w Grecji. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd za granicę oraz krok ku samodzielności. Podczas mobilności młodzież rozwijała się jako kucharze, cukiernicy, mechanicy, ogrodnicy, budowlańcy, pracownicy hotelowi i sprzedawcy. Ale to nie tylko praca – to nauka współpracy, odpowiedzialności i adaptacji w nowym środowisku. Projekt daje jednak możliwość rozwoju uczniom, ale też nauczycielom.
Kreatywność i integracja
Każdy wyjazd był niepowtarzalnym doświadczeniem, łączącym zdobywanie umiejętności zawodowych z odkrywaniem nowych kultur. Samodzielne zakupy, przygotowania do praktyk czy wspólne wycieczki to wyzwania, które wzmacniają ich pewność siebie i uczą zaradności. Podczas uroczystości mieliśmy okazję zastanowić się nad owocami wieloletniej współpracy.
W ramach wydarzenia, na którym wręczono certyfikaty, zorganizowano też warsztaty z gotowania greckich przekąsek, tworzenia plakatów upamiętniających wyjazdy, a także przygotowywania wielokulturowych ozdób świątecznych i dekorowania pierniczków. Były to wyjątkowe chwile kreatywności i integracji.
Wzmacnianie osób z mniejszymi szansami
– W ramach aktualnej Akredytacji Erasmusa skupiamy się na młodych ludziach z mniejszymi szansami, widząc tutaj najwięcej pozytywnych efektów. Te dwa tygodnie praktyk zagranicznych, wcześniej czas przygotowania, a później podsumowania, przynoszą kolosalne zmiany dla tych osób! Zmiany zachodzą zarówno w zachowaniu, pewności siebie, czy wierze w swoje siły i możliwości – dla nas jest to niesamowite – mówi Grzegorz Grzonka, zastępca dyrektora w Fundacji IB Polska.
– Projekt motywuje do dalszych działań i pokonywania barier, a zadowolenie tych młodych ludzi daje gwarancję, że to, co robimy, jest bardzo ważne – podkreślali organizatorzy podczas uroczystego wręczenia certyfikatów z udziałem przedstawicieli konsorcjum oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.
Działanie dofinansowane przez Unię Europejską.