Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Jesteśmy różni” – premiera drugiego tomu komiksu równościowego

„Jesteśmy różni” – komiks autorstwa Tomasza Kontnego i Anny Rabbit – to drugi tom serii „W(y)kluczenia” skierowanej do młodzieży i młodych dorosłych. Czteroczęściowy cykl ma za zadanie zaprezentować historie, których bohaterkami i bohaterami są przedstawiciele i przedstawicielki grup mniejszościowych w Polsce. Druga powieść graficzna poświęcona jest tematyce żydowskiej. Komiks będzie dystrybuowany bezpłatnie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, trafi też do bibliotek i domów kultury.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Projekt zakłada opracowanie i wydanie w latach 2023–2026 serii komiksów zawierających treści edukacyjne dotyczące mniejszości etnicznych, wyznaniowych i seksualnych w Polsce. Cykl obejmie cztery albumy wydane w jednakowym formacie i jednolitej szacie graficznej. Pierwsza część „Kiedyś będzie pięknie” miała swoją premierę w ubiegłym roku i poświęcona była tematyce społeczności LGBT+.

– Komiksy, które do tej pory ukazały się w serii „W(y)kluczenia”, to piękne i wykonane z dużą precyzją narzędzia wspierające nauczycieli i pedagogów w rozmowach z młodzieżą o szeroko rozumianych mniejszościach. – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF. – Działalność Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, to między innymi edukacja i kształtowanie postaw obywatelskich, dlatego tak ważne jest dla nas współdziałanie z krakowską Fundacją Muzeum Komiksu i Konsulatem Generalnym USA w Krakowie. Dzięki wspólnej pracy stworzyliśmy wspaniałą powieść graficzną, która zagości w polskich bibliotekach i domach kultury. Zapraszamy na wystawę i do lektury!

Opowieść o miłości, Krakowie i uprzedzeniach

„Jesteśmy różni” to historia młodzieńczej miłości z Krakowem w tle. Michał lubi gry wideo, nie pije czarnej kawy, za to jest bardzo dobry z historii. Miriam zaczepia go na uniwersyteckiej stołówce, bo potrzebuje pomocy przy nauce do egzaminu. Ich wspólne spacery po Kazimierzu zamieniają się w odkrywanie odradzającej się żydowskiej społeczności Krakowa. Jak potoczy się ich historia? Jak na bohaterów wpłyną antysemickie uprzedzenia w ich otoczeniu?

Drugi tom powieści graficznej z serii „W(y)kluczenia” pięknie ukazuje Kraków, a dokładniej Kazimierz. Wspólnie z bohaterami przemierzamy ulice dawnej dzielnicy żydowskiej, oglądamy stragany na placu Nowym, rozpoznajemy znajome zakątki i skwery. Podziwiamy dbałość o szczegóły na każdej ilustracji: z niezwykłą pieczołowitością uchwycone są fasady budynków, wnętrza kawiarń czy nawet kostka brukowa.

Tomasz Kontny poszukiwał inspiracji do stworzenia komiksu w spotkaniach i rozmowach, które wiosną przeprowadził z krakowskimi Żydami. – Spotkałem się z przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji żydowskich, zarówno tych nowoczesnych, jak i tradycyjnych – mówi autor scenariusza. – Rozmawiałem także z młodym pokoleniem Żydów, a wśród nich z osobami, które dopiero odkrywają swoje pochodzenie, dystansują się od niego lub działają na rzecz wspólnoty. Bezcennym źródłem inspiracji były dla mnie książki Mikołaja Grynberga i materiały dotyczące wydarzeń z 1968 roku.

Wernisaż i wystawa

W najbliższy czwartek, 16 stycznia o godz. 18.00 w Muzeum Komiksu (ul. Sarego 7/10A) odbędzie się wernisaż wystawy plansz z komiksu. Na miejscu obecni będą twórcy powieści: Tomasz Kontny (scenariusz) i Anna Rabbit (rysunki), a także Carolina Pietyra dyrektorka KBF oraz Konsul ds. Prasy i Kultury Konsulatu Generalnego USA w Krakowie – Adrian Pratt.

– Z radością wspieramy wydanie „Jesteśmy różni”, które jest drugim tomem serii „W(y)kluczenia” – mówi Erin Nickerson, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie. – Projekt ten nie tylko podkreśla bogate dziedzictwo kulturowe Krakowa, ale także jest ważnym narzędziem edukacyjnym budującym zrozumienie i empatię wśród młodych ludzi. Współpraca Krakowskiego Biura Festiwalowego, Muzeum Komiksu i Konsulatu Generalnego USA w Krakowie jest przykładem naszego wspólnego zaangażowania w promowanie różnorodności i inkluzywności. Cieszę się, że ten niesamowity komiks trafi do uczniów w wielu miejscach w Polsce.

Podczas wernisażu będzie można otrzymać bezpłatny egzemplarz komiksu, a także autografy i rysunki od autorów. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

O autorach:

  • Tomasz Kontny (ur. 1982) – scenarzysta komiksowy i filmowy, mieszkający w Katowicach. W przeszłości także projektant i producent gier wideo. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Śląskim. Za swoje scenariusze był wielokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
  • Anna Rabbit (ur. 1988) – mieszkająca w Krakowie ilustratorka, malarka i tatuatorka. Urodziła się na Syberii Wschodniej w polskiej rodzinie o żydowskich korzeniach. Ukończyła studia artystyczne kolejno w Irkucku, Pittsburghu i Krakowie. Swoje komiksy i ilustracje pokazywała na wystawie w ramach ubiegłorocznej edycji Żydowskiego Festiwalu Sztuki i Aktywizmu FestivAlt.

Pytania dotyczące wysyłki egzemplarzy komiksu proszę kierować na adres: kontakt@miastoliteratury.pl

Komiks stacjonarnie będzie dostępny w pałacu Potockich (Rynek Główny 20).

Więcej informacji o projekcie można znaleźć w mediach społecznościowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Fundacji Muzeum Komiksu i Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Więcej o wystawie w krakowskim Muzeum Komiksu.

Wydawcami tegorocznego komiksu są Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Muzeum Komiksu. Projekt jest realizowany we współpracy z Fundacją Muzeum Komiksu ze środków przyznanych przez Konsulat Generalny USA w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-01-15
Data aktualizacji: 2025-01-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź