Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Więźniowe czwartego piętra

Informacja na temat osób starszych i niepełnosprawnych - „więźniach czwartego piętra” była głównym tematem posiedzenia  Komisji Polityki Społecznej i Senioralnej.

Fot. pixabay.com

Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami przedstawił radnym możliwości pomocy zaadresowanej dla starszych i niepełnosprawnych mieszkańców Krakowa. Poinformował również, że w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Krakowa przeanalizowano negatywne zjawiska społeczne, które występują w obszarze mieszkalnictwa. Jednym z nich jest zjawisko braku dostępu do wind w budynkach wielorodzinnych. Na podstawie wykonanej diagnozy określono granice obszaru zdegradowanego i rewitalizacji, są to: Kazimierz- Stradom, Grzegórzki – Wesoła, „stara” Nowa Huta. Więcej informacji na temat Programu można znaleźć tutaj.

Bogdan Dąsal oznajmił, że w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych także i w tym roku będzie realizowany „Program wyrównywania różnic między regionami III”. Daje on możliwość składania wniosków przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na zadania związane z budową  wind w budynkach mieszkalnych. Treść programu można znaleźć na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Istnieje również możliwość uzyskania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (wnioski składane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) w ramach Programu „Samodzielność – Aktywność- Mobilność!”. Pierwsza składową programu jest zakup mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, a drugą zamiana mieszkania na pozbawione barier architektonicznych. Szczegóły programu.

Obecny na spotkaniu Marcin Paradyż, zastępca dyrektora ds. Technicznych Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przekazał, że społeczeństwo się starzeje i coraz więcej mieszkańców ma problem z samodzielnym poruszaniem, w tym osoby w wieku senioralnym. Te czynniki oraz postulat wyborczy złożony przez prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego pod hasłem „uwolnić więźniów czwartego piętra” przyczyniły się do rozpoczęcia programu budowy wind w budynkach mieszkalnych. W tym zakresie, wytypowano 12 budynków pozostających  w dyspozycji Zarządu Budynków Komunalnych. Jest to 10 budynków czteropiętrowych i wyższych, oraz 2 pojedyncze piętrowe. Marcin Paradyż oświadczył, że będą podejmowane działania w kierunku likwidacji istniejących barier i dobudowywania wind, tam gdzie ich do tej pory nie było. 

Urząd Miasta Krakowa stara się wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami, a także członków ich rodzin i opiekunów. W związku z powyższym przygotowano Krakowski Informator dla Osób z Niepełnosprawnościami. Aktualne wydanie dostępne jest w wersji cyfrowej. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Informacja dotycząca sytuacji tzw. więźniów czwartego piętra wywołała dyskusję wśród członków Komisji Polityki Społecznej i Senioralnej. Wątpliwości dotyczyły m.in. źródeł  finansowania budowy wind w budynkach mieszkalnych, jak również kwestii większego przepływu informacji i docierania do osób borykających się z problem poruszania się i wykluczenia społecznego. Ponadto mowa też była o zmianach legislacyjnych dotyczących tego zagadnienia oraz innych działaniach mających na celu niesienie pomocy starszym i niepełnosprawnym mieszkańcom Krakowa.

Na wniosek formalny radnego Grzegorza Garbolińskiego, Komisja Polityki Społecznej i Senioralnej Rady Miasta Krakowa zawnioskowała do Prezydenta Miasta Krakowa o przedstawienie informacji, dlaczego miasto nie może inwestować na terenach spółdzielni mieszkaniowych w Krakowie w infrastrukturę, która umożliwia dostępność budynków osobom z niepełnosprawnościami, a inwestuje w projekty na terenach spółdzielni mieszkaniowych, za ich zgodą – np. w nasadzeniach drzew, projektach realizowanych w ramach Inicjatywy Lokalnej czy budowie parkingów. Jaka jest podstawa prawna, która uniemożliwia miastu stworzenie programu w ramach którego finansowałoby lub współfinansowało budowę infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami.

Radni z Komisji Polityki Społecznej i Senioralnej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia oraz ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr CVIII/1481/10 Rady Miasta Krakowa z 8 września 2010 r. w sprawie likwidacji zakładu budżetowego - Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, przy ul. Rozrywka 1 oraz utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą „Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie” i nadania statutu jednostce (druk nr 476).

Projekty uchwał i rezolucji

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2025-01-15
Data aktualizacji: 2025-01-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź