Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Krakowa – plany na 2025 rok

Myślą przewodnią tegorocznych wystaw i wydarzeń muzealnych będzie jednoczenie i budowanie wspólnoty – informuje Muzeum Krakowa.

Wystawy

  • „Osobno, ale razem” – wernisaż 20 lutego – Muzeum Podgórza
    4 lipca 1915 r. pośrodku mostu Krakusa, łączącego wiślane brzegi, doszło do wydarzenia wyjątkowego – podali sobie wówczas dłonie prezydent Juliusz Leo oraz burmistrz Franciszek Maryewski – symbolicznie łącząc dwa miasta, Kraków oraz Podgórze, i domykając tym samym proces budowy Wielkiego Krakowa.
    Z związku z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę „Osobno, ale razem. W 110. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa 1915-2015”, której wernisaż odbędzie się w Muzeum Podgórza 20 lutego.
    110. rocznica wyznaczyła ramy wystawy, która przedstawi 110 wybranych historii – od czasu powstania miasta Podgórza w 1784 r. aż po jego połączenie z Krakowem w 1915 r. Każdej z opowieści towarzyszy reprezentujący ją obiekt z epoki, starannie wybrany przez zespół kuratorski.
  • Pokonkursowa wystawa drzewek emausowych – wernisaż 13 kwietnia - Kamienica Hipolitów
  • „Miasto Zwierząt” – wernisaż 29 maja – Pałac Krzysztofory
    Wystawa „Miasto zwierząt” odda głos krakowskim zwierzętom. Od mającego 24 tysiące lat mamuta spod kopca Kościuszki, przez psy i koty będące członkami naszych rodzin, po pszczołę zapylającą kwiaty na naszym balkonie.
    Popatrzymy w oczy wilkowi zamkniętemu w zoo, zobaczymy, jak widzą świat gołębie żyjące na Rynku Głównym. Czy bycie symbolem miasta gwarantuje im miłość mieszkańców?
    Dzieła najznakomitszych artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Jerzego Nowosielskiego, zobrazują historię naszych relacji ze zwierzętami.
    Autentyczne obiekty, w tym najstarsze – archeologiczne – pokażą, że relacja człowiek – zwierzę to historia wielu tysięcy lat wspólnej drogi, wypełnionej zaufaniem, zdradą, wykorzystaniem, a z czasem nabieraniem szacunku i chęcią pomocy.
    Zastanowimy się również:
    • Czy rozwój Krakowa byłby możliwy bez ofiarnej pracy koni w policji, straży pożarnej, komunikacji w mieście?
    • Jakie dramaty i historie kryją w sobie dawne nazwy krakowskich ulic?
    • Jak wyglądałby Kraków oddany we władanie dzikich zwierząt?
  • „Marsz do Spały – 90 lat zlotu w Spale” – wernisaż 26 czerwca – Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
  • „Wojenne dzieci” – wernisaż 11 września – Fabryka Emalia Oskara Schindlera
  • „Co słychać w Krakowie” – 23 października – Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu Pod Krzyżem
  • Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich – 7 grudnia – Pałac Krzysztofory

Wydarzenia

Muzeum Krakowa kontynuuje najważniejsze wydarzenia:

  • Pochód Lajkonika
  • Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską
  • Akcję „Zajrzyj do Huty”
  • Dni Pamięci Ofiar Gestapo
  • Osadzanie chochoła
  • święta pozostałych oddziałów.

Muzeum Krakowa przejmuje od flisaków pełną pieczę nad krakowską częścią Flisu Królewskiego.

Inwestycje

Trwa remont pomieszczeń po dawnej bibliotece na os. Szkolonym 22. Miejsce to stanie się centrum projektu Podziemna Nowa Huta. Znajdzie się tam wystawa opowiadająca o zimnej wojnie i schronach pod Nową Hutą, nawiązująca jednak także do obecnych wydarzeń i zagrożeń. Miejsce to stanie się też na najbliższe lata siedzibą Muzeum Nowej Huty. To tam prowadzone będą działania naukowe i edukacyjne.

Związane to jest z remontem budynku dawnego kina Światowid. Obecnie trwają formalności związane z przetargami i podpisywaniem umów dotyczących tej inwestycji. Jej start planowany jest na drugą połowę tego roku. Dzięki remontowi i rozbudowie budynek dawnego kina stanie się nowoczesną i w pełni dostępną placówką muzealną, opowiadającą o dziejach dzielnicy i jej mieszkańców, z historią PRL-u w tle.

Projekty

  • „Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa”
    Projekt „Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa – etap I” ma na celu inwentaryzację, dokumentacją oraz interpretację i popularyzację tradycji i zwyczajów z zachodniego obszaru Krakowa.
    Badania prowadzone będą przede wszystkim na terenie trzech współczesnych administracyjnych dzielnicach miasta Krakowa:  Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, oraz w częściach dzielnic: Stare Miasto i Prądnik Biały. Obszar ten obejmuje historyczne przedmieścia Krakowa i wsie włączone w XX wieku w granice miasta: Wygoda, Półwsie Zwierzynieckie, Zwierzyniec, Przegorzały, Bielany, Wola Justowska, Chełm, Olszanica, Zakamycze, Krowodrza, Łobzów, Nowa Wieś, Czarna Wieś, Bronowice Wielkie, Bronowice Małe, Mydlniki.
    W projekcie bierze udział kilkanaście znakomitych badaczek i badaczy reprezentujących takie dyscypliny naukowe jak etnologia i antropologia kulturowa, historia, kulturoznawstwo, językoznawstwo. Badaczy będzie wspierała szeroka ekipa muzealna odpowiedzialna m.in. za dokumentację filmowo-dźwiękową i fotograficzną, redakcję dwutomowej publikacji, przygotowanie dedykowanego portalu internetowego i administrację przedsięwzięcia.
    Efektem projektu będzie dwutomowe wydawnictwo „Atlasu” planowane na 2027 rok, a także portal internetowy, w ramach którego udostępnione zostaną wyniki badań w formie mapy i katalogu zjawisk, wzbogacone o zgromadzony materiał filmowy, dźwiękowy i fotograficzny.
    Projekt stanowi pierwszy etap 12-letniego programu badawczego, który obejmie cały obszar miasta (18 dzielnic administracyjnych).
    Już teraz Muzeum Krakowa gorąco zachęca do przesyłania propozycji tradycji, zwyczajów, obrzędów, miejsca odbywania się lokalnych świąt i uroczystości, lokalnych zakładów rzemieślniczych lokalnych nazw i regionalizmów z objętego projektem obszaru, którym mogliby się bliżej przyjrzeć nasi badacze i badaczki.
    Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa:
    ul. Szpitalna 21, 31-024 Kraków
    E-bail: folklor@muzeumkrakowa.pl
    Telefon: 12 422-52-58 ww. 14, 18 lub 16
  • Krzysztofory – Studio Kultury Krakowa
    Pod koniec 2024 roku wystartował projekt Krzysztofory – Studio Kultury Krakowa. To wspólna inicjatywa grupy krakowskich dziennikarzy, artystów i organizatorów kultury, której celem jest promowanie krakowskiej kultury. Wpisuje się ona w strategię Muzeum Krakowa, które opowiada dziś nie tylko o historii miasta, ale także o jego współczesności i przyszłości.
    Muzealnicy zapraszają na profile projektu na YouTube i Facebooku, gdzie można znaleźć podcasty, rozmowy, felietony i zapowiedzi krakowskich wydarzeń kulturalnych, także tych muzealnych.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-01-16
Data aktualizacji: 2025-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź