Kultura rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Rusza konkurs dla młodych kompozytorów

Napisać własny utwór do filmu Jestem Celine Dion – oto wyzwanie, przed jakim staną uczestnicy 13. edycji FMF Young Talent Award. Międzynarodowy konkurs jest dla młodych kompozytorów szansą, by zyskać uznanie ekspertów i szerokiej publiczności. Zwycięski utwór usłyszymy na żywo w maju podczas 18. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Fot.Krakowskie Biuro Festiwalowe

Krakowski FMF należy do najważniejszych festiwali muzyki filmowej. Gościli na nim między innymi wybitni kompozytorzy nagrodzeni Oscarem: Volker Bertelmann, Alexandre Desplat, Jan A.P. Kaczmarek, Steven Price, Howard Shore i Hans Zimmer. Stałą częścią festiwalu jest konkurs FMF Young Talent Award, który promuje uzdolnionych twórców młodego pokolenia. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad siedmiuset kompozytorów z kilkudziesięciu krajów, a laureaci z sukcesami działają na arenie międzynarodowej.

Zadaniem, przed jakim staną uczestnicy 13. edycji konkursu, jest skomponowanie własnej muzyki do fragmentu filmu Jestem Celine Dion w reżyserii Irene Taylor. Ten głośny dokument z 2024 roku daje wgląd w życie prywatne i zawodowe kanadyjskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, która zmaga się z poważnym schorzeniem: zespołem sztywności uogólnionej. Oryginalną ścieżkę dźwiękową, która sugestywnie ilustruje filmową historię, skomponował uznany wiolonczelista Redi Hasa.

– Konkurs FMF Young Talent Award jest naszą inwestycją w przyszłość, bo młodzi ludzie udowadniają w nim, jak niesamowitą kreatywnością dysponują. Z dumą obserwujemy rozwój kariery laureatów poprzednich edycji, którzy wracają na FMF jako uznani już twórcy – mówi Marta Nawrocka, menedżerka Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. – Kompozytorki i kompozytorzy biorący udział w konkursie stają przed złożonym zadaniem. Przede wszystkim powinni skoncentrować się na obrazie filmowym i zadać sobie pytanie o przekaz, jaki niesie Jestem Celine Dion. Komponując, muszą szukać własnego języka muzycznego, choć z pewnością trudno oprzeć się pokusie inspiracji znakomitym soundtrackiem autorstwa Rediego Hasy. Jestem przekonana, że efekty tych twórczych procesów jak zwykle nas zaskoczą – dodaje Nawrocka.

Prace oceni międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą zarówno kompozytorzy, jak i wykonawcy oraz inne osoby związane z branżą muzyki filmowej. Obradom przewodniczyć będzie Miriam Cutler – nominowana do nagrody Emmy kompozytorka, specjalizująca się w filmach dokumentalnych, a równocześnie producentka, edukatorka i współzałożycielka The Alliance for Women Film Composers.

Spośród uczestników konkursu zostaną wyłonieni laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Zwyciężczyni lub zwycięzca otrzyma między innymi statuetkę FMF Young Talent Award oraz będzie mieć możliwość wykonania swojego utworu na żywo podczas 18. Festiwalu Muzyki Filmowej w maju.

Ponadto dwanaścioro autorów najlepszych prac weźmie udział w prestiżowych warsztatach dla młodych kompozytorów, prowadzonych przez specjalistów z branży muzyki filmowej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Uczestnicy otrzymają możliwość nagrania swoich kompozycji podczas profesjonalnej sesji nagraniowej.

W konkursie mogą uczestniczyć osoby w wieku od 18 do 35 lat, w tym uczniowie, studenci oraz absolwenci szkół artystycznych, którzy ukończyli studia maksymalnie 5 lat temu.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 2 marca. Kompozycję konkursową należy przedstawić do 6 marca. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 kwietnia.

Jak wziąć udział w konkursie? Szczegóły na stronie festiwalu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-02-06
Data aktualizacji: 2025-02-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź