Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dawid Podsiadło ze swoim festiwalem w Krakowie

Dawid Podsiadło prezentuje pierwsze szczegóły swojego nowego, autorskiego projektu festiwalowego, który zagości w kilku miastach w Polsce, również w Krakowie – na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków. Miasto będzie partnerem tego wydarzenia.

Fot. Zorza

„Zorza” to innowacyjny format kulturowy, który połączy muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Festiwal odwiedzi sześć miast w Polsce, oferując dwudniowe wydarzenia z zupełnie nowymi odsłonami doskonale znanych artystów. Od swojej I edycji „Zorza” ma ambicje, żeby stać się platformą, która przez cały rok zaskakiwać będzie autorskimi projektami muzycznymi i tworzyć przestrzeń dla jakościowej społeczności zrzeszonej wokół kultury. Aspektem, który dodatkowo odróżnia ten nowy projekt, jest jego dwuletnia kadencyjność – po tegorocznym starcie kolejna odsłona będzie miała miejsce w 2027 roku.

13 lutego ruszyła oficjalna sprzedaż. Sprawdź line-up i zobacz, co jeszcze przygotował dla Was Dawid Podsiadło!

– Mam poczucie, że startując z tym festiwalem, wchodzimy w zupełnie nowy etap. Z jednej strony – jak zawsze – muzyka. Zaprezentujemy wyjątkowe projekty, które w większości powstają od podstaw z myślą o naszej imprezie. Jesteśmy wdzięczni i dumni, że tak fantastyczni artyści polubili nasz pomysł i przyjęli zaproszenie. To dla nas wszystkich okazja, by złapać świeży, muzyczny oddech i stworzyć coś nowego, innego, a czasem nawet odrobinę szalonego – z przymrużeniem oka. Może nawet coś, na co zawsze mieliśmy ochotę, ale brakowało do tej pory okazji? I to wszystko wydarzy się u nas premierowo – i tylko raz – w takiej formie.

– Z drugiej strony otwieramy się na podróż w zupełnie nowe kierunki. Chcemy być czymś więcej niż festiwalem muzycznym. Już dziś społeczność, która towarzyszy nam od lat na koncertach – te kilkaset tysięcy ludzi – jest z nami tak naprawdę przez cały rok. Chcemy dać im nowe doświadczenie. A przede wszystkim – inspirować, udostępniać platformę i wspierać powstawanie nowych zjawisk w kulturze. – mówi Dawid Podsiadło – Oprócz muzyki, pracujemy ze sztuką wizualną, literaturą, designem. Chcemy tworzyć nowe światy, nowe przestrzenie – coś, co da nam wszystkim masę energii, ale też będzie niepowtarzalne. Stąd też nazwa: „Zorza”.

– Nie zamykamy się też na ewolucję tego projektu, bo wierzę, że z każdą kolejną edycją będziemy mogli poszerzać go i rozbudowywać o nowe pomysły i obszary. Chcemy dać sobie i wszystkim zaproszonym twórcom czas na przygotowanie rzeczy naprawdę wyjątkowych więc podjęliśmy decyzję, że „Zorza” będzie odbywała się co dwa lata – dodaje Dawid.

Znani artyści w nowych aranżacjach

„Zorza” to nie tylko festiwal, ale także wyjątkowa podróż przez świat stworzonych projektów. Fani będą mieli okazję doświadczyć szerszego spektrum artystycznych doznań — od premierowych singli, przez teledyski, live sesje, po aż po wydawnictwa, które pojawią się jeszcze przed festiwalem. Każdy etap tej przygody będzie okazją do odkrywania nowych dźwięków i wizji, które zbudują niepowtarzalną atmosferę. W kolejnych miastach zobaczymy premierowe występy topowych rodzimych artystów, przygotowane specjalnie na tę okazję. To kompleksowe podejście zapewni fanom niezapomniane doświadczenie, łącząc muzykę, sztukę i emocje na jednej wyjątkowej platformie.

Dawid Podsiadło, jako gospodarz festiwalu, przygotował dwa wyjątkowe projekty, które zaprezentuje podczas obu dni wydarzenia. Pierwszy z nich, z pewnością elektryzujący fanów, to wspólne wydawnictwo z Kaską Sochacką. Duet pracuje nad nowymi, premierowymi utworami, które stworzą mini album, a jego premiera odbędzie się tuż przed rozpoczęciem festiwalu. Drugi koncert to swoisty tribute – Dawid Podsiadło zinterpretuje utwory zespołu, który miał ogromny wpływ na jego muzyczną młodość – Myslovitz. Do wspólnego wykonania największych hitów zaprosił byłego wokalistę grupy, Artura Rojka.

Na scenie głównej zagrają:

  • Dawid Podsiadło i Kaśka Sochacka ale trochę inni, bo nagrali razem nowe piosenki, które zagrają premierowo specjalnie na festiwalu
  • Dawid Podsiadło i Artur Rojek ale trochę inni, bo zagrają utwory, na których Dawid się wychował, a Artur kiedyś wykonywał jako wokalista Myslovitz
  • Kacperczyk i Kukon ale trochę inni, bo gdzieś pomiędzy ogrodami, a pokoleniem końca świata
  • Kortez wraca z „Bumerangiem” ale trochę innym, bo po 10 latach
  • Sokół Fisz Emade ale trochę inni, bo zagrają wspólnie swoje utwory, czego w sumie się nikt nie spodziewał
  • Paulina Przybysz gra BAJM ale trochę inny, bo to Bajm, a gra go Paulina Przybysz.

„Zorza” zaoferuje również inne przestrzenie muzyczne. Wśród nich znajdzie się scena sygnowana jedną z najmocniejszych festiwalowych marek znanych doskonale fanom muzyki elektronicznej – Audioriver.

Dzięki tej współpracy, na scenie Audioriver T-Mobile Electronic Beats pojawią się także unikalne projekty, które estetycznie oscylować będą pomiędzy wytrawnym elektronicznym brzmieniem łódzkiego Audioriver a szerokim zakresem projektów, które będą na scenie głównej.

Na scenie Audioriver together with T-Mobile Electronic Beats zagrają:

  • Flirtini 2012 FM
  • Brodka DJ SET
  • Agim & Deas Live
  • Catz ‘n Dogz & Friends
  • ROSALIE.2K88
  • Bass Astral Remixed PL
  • IKARVS: Polish Euforia 2000

Nie tylko muzyka

„Zorza” to coś więcej niż festiwal – to nowy format kulturowy, który łączy muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Już teraz organizatorzy zdradzają, że w ramach festiwalu powstaną projekty wykraczające poza muzykę – pojawią się twórcy z różnych obszarów kultury, a efekty ich pracy zobaczymy zarówno podczas wydarzenia, jak i w przestrzeni cyfrowej. To także społeczność – przestrzeń dla tych, którzy nie tylko konsumują kulturę, ale ją współtworzą. Szczegóły zostaną przedstawione w kolejnym etapie, ale jedno jest pewne zapowiadany projekt festiwalowy stanie się miejscem dialogu między różnymi dziedzinami sztuki. „Zorza” łączy muzykę, literaturę, film i design, ponieważ twórcy festiwalu wierzą, że najciekawsze doświadczenia powstają na styku różnych dziedzin sztuki. Tworzenie autorskich treści w świecie, w którym wszystko zdaje się do siebie podobne, to klucz do sukcesu. Festiwal budowany jest wokół istniejących społeczności – fanów artystów, nurtów i gatunków – ale ma również na celu inspirowanie do odkrywania nowych obszarów kultury. Ideą tego projektu festiwalowego jest „nowe doświadczanie kultury”, a pełna odsłona tej wizji zostanie ujawniona już wkrótce.

Sześć miast

Premierowa odsłona festiwalu planowana jest na lato 2025 roku. Festiwal odwiedzi sześć największych miast w Polsce. Wydarzenia zaplanowano w lokalizacjach nieoczywistych, otoczonych zielenią lub dalekich od zgiełku.

  • 6–7 czerwca – Poznań, Malta Komandoria
  • 27 czerwca – Wrocław, AWF
  • 11–12 lipca – Warszawa, AWF
  • 25–26 lipca – Kraków, tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków
  • 15–16 sierpnia – Gdańsk, Stocznia
  • 29–30 sierpnia – Katowice, Lotnisko Muchowiec

plakat zorza

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-02-10
Data aktualizacji: 2025-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź