Kwartał Kultury na Wesołej. Weź udział w procesie partycypacyjnym
Rusza proces partycypacyjny skierowany do przedstawicieli środowisk literackich i szeroko rozumianego sektora kultury, którego celem jest wspólne wypracowanie koncepcji obiektów przy ulicy Kopernika 15 i 15a, składających się na przyszły tzw. Kwartał Kultury.

Centrum literackie pod roboczą nazwą „Dom Literatury w Krakowie” zarządzane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, a tuż obok nowa siedziba Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie – takie funkcje mają w przyszłości pełnić dwa budynki w poszpitalnym kompleksie w historycznej dzielnicy Wesoła, położone odpowiednio przy ul. Kopernika 15 oraz 15a i sąsiadujące z zagospodarowanym już przez KBF budynkiem przy ul. Kopernika 15b.
Zabytkowy budynek przy ul. Kopernika 15 znajduje się obecnie w zarządzie Agencji Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK). Po adaptacji obiekt przejmie zadania literackie Krakowskiego Biura Festiwalowego realizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W budynku dawnej Kliniki Chorób Wewnętrznych kilkukrotnie były już organizowane wydarzenia kulturalne, m.in. Open Eyes Art Festival, Sacrum Profanum i Unsound Festival.
Sąsiedni budynek przy ul. Kopernika 15a, nabyty pod koniec 2024 roku od ARMK przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie (MIK), stanie się nową siedzibą tej samorządowej instytucji kultury Województwa Małopolskiego. MIK będzie tam realizował swoje statutowe zadania, koncentrując się na upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego regionu oraz działalności szkoleniowej wspierającej rozwój kadr kultury.
Kwartał Kultury – proces partycypacyjny
Proces partycypacyjny, trwający od 27 lutego do 27 czerwca, obejmie cykl spotkań warsztatowych w metodologiach placemaking i Space as a Service (SpaaS). Pierwsze spotkanie, poświęcone koncepcji przyszłego Domu Literatury w Krakowie, odbędzie się dziś, 27 lutego. Zapraszamy przedstawicieli środowisk literackich, w tym pisarzy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, organizatorów wydarzeń oraz przedstawicieli sektora kultury, instytucji i organizacji pozarządowych.
Wypracowana wspólnie koncepcja zostanie poddana konsultacjom społecznym z udziałem mieszkańców i posłuży jako podstawa do przygotowania wniosku o dofinansowanie remontu budynków z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027).
Szczegóły procesu partycypacyjnego dostępne są na stronie. Osoby zainteresowane udziałem mogą kontaktować się mailowo.