Co wiemy o obcokrajowcach w Krakowie?
100 tys. obcokrajowców mieszka i pracuje w Krakowie. 19 tys. dzieci i młodzieży z różnych krajów świata uczęszcza do krakowskich placówek edukacyjnych. Zwiększa się także liczba cudzoziemców, którzy otwierają własną działalność. To dane z najnowszego raportu, który powstał w ramach współpracy z Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, która analizuje procesy migracyjne i przemiany wielokulturowości.

Raport zostanie opublikowany w marcu, ale dane z tej publikacji omawia jej autor prof. Konrad Pędziwiatr, koordynator OWIM.
Z publikacji wynika, że nadal najliczniejszą grupą obcokrajowców są obywatele Ukrainy, następnie Białorusi oraz Indii. Chociaż Ukraińcy stanowią największa grupę wśród wszystkich migrantów w Krakowie, to udział tej narodowości w całej ludności cudzoziemskiej w Krakowie maleje i przybywa innych grup.
Migranci w Krakowie to przede wszystkim osoby młode, a jedyna różnica dotyczy migrantów przymusowych z Ukrainy, gdyż w tej grupie jest więcej osób starszych.
Raport wskazuje także najistotniejsze branże, w których cudzoziemcy pracują, a dane z ZUS pokazują, że miasto zyskuje na obecności nowych mieszkańców.
Autor badań nad cudzoziemcami wyjaśnia także, że nie mają potwierdzenia głosy, jakoby do Polski migrowały osoby zainteresowane świadczeniami społecznymi bardziej niż podjęciem pracy. – Raport wyraźnie pokazuje, że skala bezrobocia wśród migrantów jest minimalna, a otrzymywane świadczenia społeczne, wynikające z ich udziału w rynku pracy i generowaniu zysków dla gospodarki, są uzasadnione i nie powinny być w żaden sposób kwestionowane – podkreśla prof. Konrad Pędziwiatr.
Cały wywiad z prof. Konradem Pędziwiatrem, koordynatorem OWiM na temat migrantów jest zamieszczony na stronie otwarty.krakow.pl a także na łamach dwutygodnika miejskiego „Kraków.pl”.