Szkolny Budżet Obywatelski – młodzież wybrała zwycięskie projekty
Zakończyło się głosowanie w 5. edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, w której udział wzięło ponad 60 szkół, w tym również internaty, bursy i szkoły specjalne. Spośród 348 propozycji do realizacji wybrano 171 projektów.
Jak zaangażować młodych ludzi w życie miasta? Jak uczyć partycypacji, budować poczucie sprawczości, zachęcać do współdecydowania o ważnych sprawach – teraz dotyczących szkoły, a w przyszłości także miasta i kraju? Jak przekonać młodzież do zaangażowania w Budżet Obywatelski Miasta Krakowa i tłumaczyć na czym polega proces i jakie są jego zasady? Odpowiedzią miasta na te pytania jest Szkolny Budżet Obywatelski (SzBO).
Z roku na rok rośnie zaangażowanie
Szkolny Budżet Obywatelski to projekt realizowany w ramach miejskiego programu „Młody Kraków”, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczennic i uczniów krakowskich szkół. W piątej edycji wzięło udział ponad 60 szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe), w tym internatów, burs i szkół specjalnych. Dla porównania w poprzedniej edycji było to 51 szkół, a rok wcześniej – 34 placówki. Większa liczba uczestników przełożyła się też na większą liczbę i różnorodność zgłoszonych projektów – wpłynęło ich aż 348, z czego 332 spełniły warunki formalne (w poprzedniej edycji z 332 projektów 319 spełniło warunki formalne, a jeszcze rok wcześniej odpowiednie liczby to 233 i 222).
Czego pragną młodzi? M.in. nauki w dobrym klimacie
W tegorocznym głosowaniu młodzież wybrała 171 projektów (w ubiegłym roku było ich 143). W tym roku szczególnym zainteresowaniem młodych ludzi cieszyły się projekty dotyczące zagospodarowania przestrzeni wokół szkół (np. „Kącik ciszy” – XVII LO, „Czysty Grom” – XXV LO, „Kolorowa tradycja” – XIX LO, SOSW Centrum Autyzmu) oraz tworzenia stref sprzyjających integracji i odprężeniu (np. „Pufy na korytarzach” – Technikum nr 9, „Kącik relaksacyjny” – Bursa nr 1, „Mini Pole Golfowe” – SOSW nr 1).
Młodzi stawiali również na innowacje, m.in. te będące odpowiedzią na wyzwania klimatyczne („Ciepła szkoła” – XLIII LO, „Upał nam niestraszny” – III LO), oraz kreatywne podejście do spędzania czasu w szkole i budowania przyjaznej atmosfery („Wsparcie ULTRAS” – sprzęt sportowy w XV LO, „Dzik w ogrodzie” – VIII LO, „Bieżnia magnetyczna” – SOSW dla Niesłyszących).
Listę placówek biorących udział w tegorocznej edycji SzBO oraz zwycięskich projektów można znaleźć na stronie Młody Kraków.
Wsparcie ekspertów na każdym etapie
Każda edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego poprzedzona jest procesem przygotowań, podczas którego uczniowie i nauczyciele ze szkół, które zgłosiły się do projektu, biorą udział w spotkaniach i warsztatach przybliżających proces partycypacji, mapowanie potrzeb i zasady SzBO.
Koordynatorzy SzBO otrzymali też narzędzia pomocne do wdrożenia procesu w szkołach: materiały informacyjne, lekcje scenariuszowe i grafiki do wykorzystania w działaniach komunikacyjnych. Na wszystkich etapach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego realizatorzy przedsięwzięcia mogli liczyć na wsparcie miasta – ekspertów z zakresu partycypacji oraz polityki młodzieżowej realizowanej w ramach programu Młody Kraków.
Kraków wyznacza kierunki w polityce młodzieżowej
Realizatorzy i uczestnicy projektu podkreślają, że zaangażowanie uczniów w SzBO sprawia, że mają oni większe poczucie wpływu na decydowanie o sprawach szkoły. To dla młodych ludzi ogromna porcja wiedzy na temat funkcjonowania szkół oraz miasta i jego oferty, możliwość tworzenia i praktycznej weryfikacji pomysłów oraz szansa na zdobycie nowych umiejętności. Szkołom, bursom i internatom uczestnictwo w projekcie pomaga budować pozytywny obraz miejsc otwartych na dialog i partnerstwo, wspierających aktywność i zaangażowanie uczniów i podopiecznych. Projekt to również korzyści społeczne dla miasta – dzięki SzBO młodzi ludzie lepiej poznają zasady miejskiego budżetu obywatelskiego i chętniej angażują się w różne działania realizowane w Krakowie.
Warto podkreślić, że Kraków był z jednym tych polskich miast, w których budżety partycypacyjne dla młodzieży pojawiły się najwcześniej. Podobne inicjatywy odbywają się aktualnie m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Lublinie, Tychach, Katowicach, Gdyni, Wrocławiu, Opolu, Wołominie i innych. Rolę naszego miasta w tym zakresie kształtowania polityki młodzieżowej podkreśliła organizacja kongresu poświęconego Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu, który pod koniec marca 2024 r. odbył się w Krakowie. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce. W kongresie wzięły udział osoby zaangażowane w szkolne budżety obywatelskie w całym kraju.
Szkolny Budżet Obywatelski to projekt zrealizowany w ramach programu Młody Kraków skierowanego do młodych ludzi uczących się, studiujących i pracujących w Krakowie. Informacje o różnych przedsięwzięciach realizowanych przez miasto i partnerów z myślą o mieszkankach i mieszkańcach w wieku 13-26 lat można śledzić na stronie Młody Kraków.