Edukacja rozwiń menu

Szkolny Budżet Obywatelski – młodzież wybrała zwycięskie projekty

Zakończyło się głosowanie w 5. edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, w której udział wzięło ponad 60 szkół, w tym również internaty, bursy i szkoły specjalne. Spośród 348 propozycji do realizacji wybrano 171 projektów.

Jak zaangażować młodych ludzi w życie miasta? Jak uczyć partycypacji, budować poczucie sprawczości, zachęcać do współdecydowania o ważnych sprawach – teraz dotyczących szkoły, a w przyszłości także miasta i kraju? Jak przekonać młodzież do zaangażowania w Budżet Obywatelski Miasta Krakowa i tłumaczyć na czym polega proces i jakie są jego zasady? Odpowiedzią miasta na te pytania jest Szkolny Budżet Obywatelski (SzBO).

Z roku na rok rośnie zaangażowanie

Szkolny Budżet Obywatelski to projekt realizowany w ramach miejskiego programu „Młody Kraków”, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród uczennic i uczniów krakowskich szkół. W piątej edycji wzięło udział ponad 60 szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe), w tym internatów, burs i szkół specjalnych. Dla porównania w poprzedniej edycji było to 51 szkół, a rok wcześniej – 34 placówki. Większa liczba uczestników przełożyła się też na większą liczbę i różnorodność zgłoszonych projektów – wpłynęło ich aż 348, z czego 332 spełniły warunki formalne (w poprzedniej edycji z 332 projektów 319 spełniło warunki formalne, a jeszcze rok wcześniej odpowiednie liczby to 233 i 222).

Czego pragną młodzi? M.in. nauki w dobrym klimacie

W tegorocznym głosowaniu młodzież wybrała 171 projektów (w ubiegłym roku było ich 143). W tym roku szczególnym zainteresowaniem młodych ludzi cieszyły się projekty dotyczące zagospodarowania przestrzeni wokół szkół (np. „Kącik ciszy” – XVII LO, „Czysty Grom” – XXV LO, „Kolorowa tradycja” – XIX LO, SOSW Centrum Autyzmu) oraz tworzenia stref sprzyjających integracji i odprężeniu (np. „Pufy na korytarzach” – Technikum nr 9, „Kącik relaksacyjny” – Bursa nr 1, „Mini Pole Golfowe” – SOSW nr 1).

Młodzi stawiali również na innowacje, m.in. te będące odpowiedzią na wyzwania klimatyczne („Ciepła szkoła” – XLIII LO, „Upał nam niestraszny” – III LO), oraz kreatywne podejście do spędzania czasu w szkole i budowania przyjaznej atmosfery („Wsparcie ULTRAS” – sprzęt sportowy w XV LO, „Dzik w ogrodzie” – VIII LO, „Bieżnia magnetyczna” – SOSW dla Niesłyszących).

Listę placówek biorących udział w tegorocznej edycji SzBO oraz zwycięskich projektów można znaleźć na stronie Młody Kraków.

Wsparcie ekspertów na każdym etapie

Każda edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego poprzedzona jest procesem przygotowań, podczas którego uczniowie i nauczyciele ze szkół, które zgłosiły się do projektu, biorą udział w spotkaniach i warsztatach przybliżających proces partycypacji, mapowanie potrzeb i zasady SzBO.

Koordynatorzy SzBO otrzymali też narzędzia pomocne do wdrożenia procesu w szkołach: materiały informacyjne, lekcje scenariuszowe i grafiki do wykorzystania w działaniach komunikacyjnych. Na wszystkich etapach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego realizatorzy przedsięwzięcia mogli liczyć na wsparcie miasta – ekspertów z zakresu partycypacji oraz polityki młodzieżowej realizowanej w ramach programu Młody Kraków.

Kraków wyznacza kierunki w polityce młodzieżowej

Realizatorzy i uczestnicy projektu podkreślają, że zaangażowanie uczniów w SzBO sprawia, że mają oni większe poczucie wpływu na decydowanie o sprawach szkoły. To dla młodych ludzi ogromna porcja wiedzy na temat funkcjonowania szkół oraz miasta i jego oferty, możliwość tworzenia i praktycznej weryfikacji pomysłów oraz szansa na zdobycie nowych umiejętności. Szkołom, bursom i internatom uczestnictwo w projekcie pomaga budować pozytywny obraz miejsc otwartych na dialog i partnerstwo, wspierających aktywność i zaangażowanie uczniów i podopiecznych. Projekt to również korzyści społeczne dla miasta – dzięki SzBO młodzi ludzie lepiej poznają zasady miejskiego budżetu obywatelskiego i chętniej angażują się w różne działania realizowane w Krakowie.

Warto podkreślić, że Kraków był z jednym tych polskich miast, w których budżety partycypacyjne dla młodzieży pojawiły się najwcześniej. Podobne inicjatywy odbywają się aktualnie m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Lublinie, Tychach, Katowicach, Gdyni, Wrocławiu, Opolu, Wołominie i innych. Rolę naszego miasta w tym zakresie kształtowania polityki młodzieżowej podkreśliła organizacja kongresu poświęconego Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu, który pod koniec marca 2024 r. odbył się w Krakowie. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce. W kongresie wzięły udział osoby zaangażowane w szkolne budżety obywatelskie w całym kraju.

Szkolny Budżet Obywatelski to projekt zrealizowany w ramach programu Młody Kraków skierowanego do młodych ludzi uczących się, studiujących i pracujących w Krakowie. Informacje o różnych przedsięwzięciach realizowanych przez miasto i partnerów z myślą o mieszkankach i mieszkańcach w wieku 13-26 lat można śledzić na stronie Młody Kraków.

1.jpg
materiały prasowe
3.jpg
materiały prasowe
3a.jpg
materiały prasowe
4a.jpg
materiały prasowe
5.jpg
materiały prasowe
1.jpg
3.jpg
3a.jpg
4a.jpg
5.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-03-13
Data aktualizacji: 2025-03-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź