Posłuchaj opowieści o krakowskim Prądniku
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza do wspólnego odkrywania niezwykłych postaci, miejsc i historii związanych z krakowskim Prądnikiem. W ramach projektu Ekomuzeum Prądnika na kanale Dworku Białoprądnickiego na YouTube zostanie udostępniona seria 10 podkastów. W każdym z odcinków znajdzie się opowieść o jednej wyjątkowej osobie i jednym miejscu.

W cyklu będzie można poznać twórczość i działalność nietuzinkowych jednostek oraz zastanowić się, czemu zostały zapamiętane, a także zauważyć miejsca na Prądniku, które były dla nich ważne. Będzie to okazja aby przenieść się w świat inspiracji, kultury i dziedzictwa, które kształtowały północną część Krakowa.
Ekomuzeum Prądnika to inicjatywa mieszkańców dzielnic III Prądnik Czerwony i IV Prądnik Biały mająca na celu przybliżenie i popularyzację dziedzictwa tych dawnych podkrakowskich wsi, a obecnie jednej z najbardziej zaludnionych i szybko rozwijających się części Krakowa. Projekt zakłada m.in. realizację nowych terenów zieleni z elementami wystaw plenerowych, a także stały program działań partycypacyjnych z udziałem mieszkańców, które ożywią przestrzeń dzielnicy, przyczyniając się do dalszego zwiększania równowagi w ofercie kulturalnej pomiędzy centrum Krakowa a jego dzielnicami. Autorką projektu Ekomuzeum Prądnika oraz podcastów jest historyczka sztuki i społeczniczka związana z Prądnikiem – Zofia Ozaist-Zgodzińska.
Celem serii podkastów przygotowanych przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki jest zaproszenie do odkrywania śladów postaci związanych z Prądnikiem w przestrzeni dzielnicy – architekturze, przyrodzie lub miejscach, które mijamy codziennie. Podkastów można słuchać w plenerze – spacerując po północy Krakowa – albo w domowym zaciszu, dając się porwać opowieści.
Pierwszy odcinek poświęcony jest Oldze Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek, która na Prądniku w Krakowie po raz pierwszy odważyła się tworzyć we własnej pracowni. Podcast przybliża życie malarki, twórczość i relacje, które były częścią jej artystycznej drogi. Słuchając go będzie można spróbować zobaczyć te miejsca oczami artystki, która potrafiła uchwycić subtelne emocje i przejścia w ludzkiej naturze.
Posłuchaj pierwszego odcinka „Olga Boznańska – Dworek Detloffów / Wileńska 5”