Wystawa Franciszka Starowieyskiego w Pałacu Sztuki
W czwartek, 3 kwietnia, o godz. 18.00 w Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim 4 odbędzie się wernisaż wystawy „Nieporządki w Pałacu. Franciszek Starowieyski ponownie w Krakowie”.

Wystawa w krakowskim Pałacu Sztuki to pierwsza od wielu lat prezentacja twórczości Franciszka Starowieyskiego. Wystawa powstała w ścisłej współpracy z synami artysty, a ważną częścią ekspozycji są elementy pracowni Franciszka Starowieyskiego, przeniesione bezpośrednio z ulicy Bernardyńskiej w Warszawie, gdzie przez wiele lat żył i tworzył.
Wystawa prezentuje zarówno przedmioty pochodzące z kolekcji Starowieyskiego, jak i rysunki, wprawki kaligraficzne, prace na papierze i na płótnie, juwenilia i wiele mało znanych artefaktów.
Franciszek Starowieyski pozostaje do dzisiaj jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów polskich XX wieku. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektował plakaty filmowe i teatralne, uchodząc za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, tworzył scenografię telewizyjną i filmową. Kolekcjonował sztukę, szczególnie dawną, będąc znawcą historii i sztuki XVII i XVIII wieku. Starowieyski często odnosił się do ulubionej przez siebie epoki baroku, która fascynowała go i inspirowała.
W 2025 roku przypada 95. rocznica urodzin artysty, co stanowi okazję do przypomnienia nie tylko krakowianom tej postaci. Związki z Krakowem Franciszka Starowieyskiego koncentrują się głównie wokół rodziny, edukacji oraz relacji towarzyskich – w Krakowie do dzisiaj mieszka kilkoro członków rodziny Biberstein-Starowieyski, tutaj w latach 1949–1952, w pracowni malarskiej Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego w murach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, swoich sił próbował również 19-letni artysta.