W pałacu Potockich w pełni rozkwita wiosna
W kwietniu odbędą się spotkania m.in. z Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, Maciejem Robertem, Łukaszem Stokłosą, a także autorami i redaktorami drugiego tomu antologii „Filozoficzny Lem”. W dniach 13–16 kwietnia budynek pałacu wypełni się atmosferą muzyki dawnej. W ramach festiwalu Misteria Paschalia zaplanowano serię wykładów, warsztatów i koncertów. W Galerii pałacu Potockich odbędzie się Cracow Art Week KRAKERS.

Wydarzenia literackie
1 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „Wawelskiego salonu książki”. Tym razem rozmowa dotyczyć będzie katalogu do wystawy prac Łukasza Stokłosy, prezentowanej w Zamku Królewskim na Wawelu. Stokłosa jest artystą związanym z Krakowem, czerpiącym inspiracje z przeszłości, szczególnie z historii monarchii i obiektów z nią związanych. Ekspozycja „Elegie. Łukasz Stokłosa. Malarstwo” będzie dostępna do 29 czerwca.
10 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Filipem Kobielą, Łukaszem Kucharczykiem, Piotrem Lipskim oraz Klaudią Żerańską. Tematem spotkania będzie premiera drugiego tomu książki „Filozoficzny Lem” – antologii tekstów Stanisława Lema o charakterze filozoficznym oraz wprowadzeń do nich napisanych przez współczesnych badaczy myśli autora Solaris. Publikacja zawiera również eseje podejmujące filozoficzne wątki rozproszone w wybranych powieściach Lema, takich jak „Maska”, „Głos Pana”, „Powrót z gwiazd” czy „Wizja lokalna”. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska.
11 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się kolejna odsłona cyklu „Humanistyka na mieście”. Podczas spotkania z Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, autorem książki „(jednak z odniesieniem do awangardy)”, omawiana będzie radykalna poetyka w poezji polskiej na przełomie XX i XXI wieku. Tematyką będzie także współczesna poezja czerpiąca z dziedzictwa awangardy. Spotkanie poprowadzą Jakub Kornhauser i Zuzanna Sala.
17 kwietnia o godz. 18.00 w Compare Bookstore odbędzie się premiera książki „mniejsza o ludzi” autorstwa Macieja Roberta. Nowy tom poezji autora to traktat filozoficzny o błędzie, początku i nieuchronnym końcu. Czytelnik zabierany jest w odyseję przez pustkę, fragmenty historii, ludzkie lęki i powidoki codzienności. Podróż poetycka obejmuje tematy narodzin, miłości, zwierząt, prozy Sebalda i malarstwa Kandinskiego.
23 kwietnia o godz. 18.00 w Compare Bookstore odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Jedyna córka” Guadalupe Nettel, która znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023. Autorka mistrzowsko kreśli portrety bohaterek, które konfrontują się z osobistymi pragnieniami, emocjami i oczekiwaniami społecznymi. Książka porusza temat matki i różnych odcieni tego doświadczenia.
Misteria Paschalia w pałacu Potockich
Od 13 do 16 kwietnia w pałacu Potockich odbędzie się festiwal Misteria Paschalia. W ramach „Winds Days!”, cyklu poświęconego historycznym instrumentom dętym, odbędą się wykłady, koncerty z komentarzem oraz spotkania z wybitnymi muzykami, kolekcjonerami i budowniczymi instrumentów. W pałacu Potockich będzie można podziwiać wystawę ponad stu historycznych instrumentów dętych. Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji i pracowni europejskich artystów tworzących instrumenty wzorowane na dawnych egzemplarzach. Będzie można zobaczyć barokowe flety, oboje, fagoty, dulcjany, cynki, serpenty oraz wiele innych unikalnych instrumentów. Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie festiwalu Misteria Paschalia.
„Akordy i cienie”. Koncert
2 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się koncert dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, zatytułowany „Akordy i cienie”. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów, jak Franz Schubert, Johann Sebastian Bach, Niccolò Paganini czy Fryderyk Chopin.
„Przesunięte horyzonty”. Cracow Art Week KRAKERS w Galerii pałacu Potockich
Na przełomie kwietnia i maja w Galerii pałacu Potockich odbędzie się Cracow Art Week KRAKERS. 26 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej Przesunięte horyzonty, na której zaprezentowane zostaną prace wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz zaproszonych artystów. Tytułowe przesunięcie horyzontu stanowi punkt wyjścia narracji wystawy, odnoszącej się do kontekstu kulturowego i filozoficznego. Wystawa będzie prowokować do dekonstrukcji percepcyjnych schematów i otwierania nowych przestrzeni interpretacyjnych. Kuratorami wystawy są Sebastian Bożek i Witold Winek. Wystawa potrwa do 15 maja. Wstęp wolny w godzinach otwarcia galerii.
FEST FORUM – otwarcie dialogu o przyszłości festiwali
7 kwietnia w pałacu Potockich odbędzie się Forum Festiwali FEST FORUM – wydarzenie inaugurujące cykl spotkań branży festiwalowej organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z partnerami z całej Polski. Spotkanie będzie dotyczyć otwarcia dyskusji o perspektywach działań na rzecz festiwali, wymiany doświadczeń oraz wyzwań, przed którymi stoją organizatorzy. FEST FORUM powstaje z potrzeby stworzenia przestrzeni dla organizatorów festiwali, umożliwiającej rozwój w sposób zrównoważony. Wydarzenie jest zamknięte, obowiązuje rejestracja. Więcej informacji dostępnych na stronie kbf.krakow.pl.
Szczegółowe informacje o spotkaniach dostępne są na stronie pałacu Potockich. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.