„Otwarci na świat”. Cykl wywiadów z krakowskimi ekspatami
Kraków zamieszkuje obecnie ponad 100 tysięcy obcokrajowców. To 100 tysięcy indywidualnych decyzji o wyborze naszego miasta jako dobrego miejsca do życia i stojące za nimi przesłanki natury ekonomicznej, edukacyjnej, światopoglądowej, ideologicznej, politycznej czy innej. 100 tysięcy osobistych historii, które warto mieć na uwadze, aby nasze miasto doceniać i zrozumieć.

Obcokrajowcy przyjeżdżają do Krakowa w poszukiwaniu bezpieczeństwa, ale także szansy na zawodowy i osobisty rozwój. Jak postrzegają oni Kraków i jego mieszkańców? Dlaczego wybrali właśnie nasze miasto? Czy poczuwają się do roli „kulturalnych ambasadorów” swoich krajów i – jeżeli tak – jakie projekty i wydarzenia organizują? Takie, między innymi, pytania redakcja wortalu „Kraków Otwarty na Świat” zadała 10 mieszkającym w Krakowie obcokrajowcom, wytypowanym we współpracy z Centrum Wielokulturowym, którego operatorem jest Fundacja IB Polska, w partnerstwie z Fundacją ZUSTRICZ.
Po pozytywnych komentarzach na temat cyklu wywiadów „Krakowscy Ukraińcy – ukraińscy krakowianie”, publikowanym w ubiegłym roku, redakcja serwisu postanowiła poznać bliżej Krakowian innych narodowości, ich indywidualne historie oraz wkład w promocję lokalnej polityki wielokulturowości i tolerancji. Każdego miesiąca będziemy przedstawiać historię jednego rozmówcy – migrantów m.in. z Turcji, Francji, Indii, Sri Lanki, Peru, Meksyku, Ekwadoru, Japonii, Syrii czy Kazachstanu.
Już dziś zapraszamy na strony serwisu krakow.pl/otwarty_na_swiat/ do lektury rozmowy z Yusufem, który przyjechał do nas z tureckiego Izmiru.
Centrum Wielokulturowe – wraz z Punktem Informacyjnym dla Obcokrajowców – prowadzone jest w ramach zadania publicznego zleconego do realizacji przez Gminę Miejską Kraków, w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert kierowanego do organizacji pozarządowych.
Celem zadania jest tworzenie sieci i miejsca wzmacniającego działania na rzecz wspólnoty wszystkich mieszkańców Krakowa, w tym cudzoziemców oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Operatorem Centrum jest Fundacja Internationaler Bund Polska w partnerstwie z Fundacją ZUSTRICZ.
Kontakt:
- Centrum Wielokulturowe
- tel. +48 517 448 487
- e-mail: centrum@open.krakow.pl
- Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców
- tel. +48 887 201 598
- e-mail: punkt@open.krakow.pl