Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego za nieszablonowe lekcje historii
Poczuć chemię do historii na tych lekcjach nietrudno – codziennie dba o to Marzena Jantos-Gacek, laureatka tegorocznej Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego. Wyróżnienie przyznawane jest nauczycielom krakowskich szkół ponadpodstawowych za wybitne osiągnięcia w nauczaniu i popularyzacji historii, w tym dziejów i kultury Krakowa.

Tegoroczna laureatka wykłada historię w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie, któremu patronuje Maria Skłodowska-Curie – autorka historycznych odkryć. Do kreatywności zachęca swoich uczniów, pokazując im, że takie podejście liczy się zarówno na polu nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Marzena Jantos-Gacek jest w swojej dziedzinie niezwykle wszechstronna i chętnie wplata do programu nauczania aktywności i tematykę, dzięki której szkolny przedmiot staje się także doświadczeniem historii żywej – odkrywanej, konstruowanej, dyskutowanej i mającej wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość.
Laureatka uczestniczy z uczniami w konferencjach naukowych, odwiedza muzea, współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, organizuje spacery szlakami historycznymi ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z wielokulturowością Krakowa. Jest autorytetem dla swoich uczniów, a młodzież darzy ją nie tylko wielkim szacunkiem, ale też ogromnym zaufaniem i sympatią.
3 kwietnia, podczas gali w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie, Nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego wręczył laureatce dyrektor Departamentu Edukacji UMK Jacek Drabik.
O nagrodzie
Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego upamiętnia wybitnego profesora, nauczyciela, znawcę dydaktyki historii, popularyzatora tej dyscypliny wiedzy, przyjaciela młodzieży. Została ustanowiona w 2008 roku przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, by wspierać misję popularyzacji nauk historycznych i nauczania historii. Trafia corocznie do jednego z nauczycieli krakowskich szkół ponadpodstawowych wyróżniającego się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji historii oraz dziejów i kultury Krakowa. Przyznaje się ją na podstawie osiągnięć zakończonego roku szkolnego, z uwzględnieniem całokształtu działalności w latach poprzednich. Patronem konkursu oraz fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Krakowa.
Uczymy (się) historii dla przyszłości
Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego podkreśla też, że nauczyciel historii ma i zawsze będzie miał wyjątkową rolę, a właściwie misję do wypełnienia. Historia jest przedmiotem „strategicznym”, bo jej znajomość stanowi niezbędny warunek funkcjonowania każdego człowieka w społeczeństwie – co dzisiaj, w czasach niespokojnych dla Europy i świata, jest szczególnie istotne.
Historia stanowi podstawę tożsamości, świadomości narodowej i fundament niezależnego myślenia. Jedynie przez samowiedzę o przeszłości jesteśmy w stanie sformułować pozytywne wnioski na przyszłość. Od wykształcenia historycznego naszej młodzieży zależy przyszłość elit intelektualnych, naszej kultury politycznej i poziomu debaty publicznej. Tym bardziej więc ważne jest docenianie nauczycieli, którzy współcześnie tworzą dobre wzorce i wyznaczają wysokie standardy nauczania tego przedmiotu.