Znamy wyniki rekrutacji do przedszkoli. Co dalej?
18 kwietnia ogłoszono wyniki rekrutacji do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026. Rekrutacja uzupełniająca jest prowadzona od 20 maja do 2 czerwca.

18 kwietnia przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi ogłosiły listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, co oznacza zakończenie podstawowego etapu rekrutacji przedszkolaków na rok szkolny 2025/2026. Od lat w Krakowie etap ten odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego Formico – rekrutację prowadzą w ten sposób wszystkie samorządowe placówki przedszkolne, a także część placówek niesamorządowych, która zdecydowała się wprowadzić swoją ofertę do systemu.
Oferta przedszkoli i liczba wniosków
W tegorocznym naborze oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obejmowała 16 532 miejsca (w tym: w przedszkolach – 16 242, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – 290). Ponadto przedszkola niesamorządowe wystawiły w systemie ofertę liczącą 3 425 miejsc.
Łącznie więc dostępnych było prawie 20 tysięcy miejsc przedszkolnych. Rodzicie złożyli i potwierdzili 18 368 wniosków rekrutacyjnych, z których 18 022 zakończyło się zakwalifikowaniem dziecka do jednego ze wskazanych we wniosku przedszkoli.
Rekrutacja elektroniczna jest dużym udogodnieniem dla rodziców, ponieważ ułatwia zapisy (we wniosku można wskazać nieograniczoną liczbę przedszkoli w preferowanej przez rodzica kolejności), umożliwia zapoznanie się z ofertą edukacyjną wszystkich placówek oraz nie pozwala na przyjęcie dziecka do kilku przedszkoli jednocześnie, co skutkowałoby blokowaniem miejsc dla innych starających się o nie rodziców.
Liczba wolnych miejsc
Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej w samorządowych przedszkolach i szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi 1068 miejsc pozostało wolnych. Dodatkowo w przedszkolach niesamorządowych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji, system pokazał 867 wolnych miejsc.
W sumie po zakończeniu tego etapu rekrutacji liczba wolnych miejsc w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych wyniosła 1935.
Kolejne etapy rekrutacji
Od 22 kwietnia do 5 maja rodzice mieli obowiązek potwierdzić w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej chęć korzystania z miejsc, na które zakwalifikowały się ich pociechy. Niezłożenie takiej deklaracji w terminie było równoznaczne z rezygnacją z miejsca przedszkolnego i jego zwolnieniem dla innego dziecka.
Miejsca, które pozostały w systemie po zakończeniu rekrutacji elektronicznej, oraz miejsca zwolnione na etapie potwierdzania przez rodziców, wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej, która jest prowadzona od 20 maja do 2 czerwca.
Największe zainteresowanie
W tegorocznym naborze najwięcej podań na jedno miejsce wpłynęło do tych trzech przedszkoli samorządowych:
- Przedszkola nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,57
- Przedszkola nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,47
- Przedszkola nr 130 (ul. Krowoderskich Zuchów 28, Dzielnica IV Prądnik Biały) – 1,34.