Edukacja rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Trwa Copernicus Festival 2025

„Tajemnica” – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Copernicus Festival. Między 20 a 25 maja zanurzymy się w świat zagadek kosmosu, tajemnic DNA naszych przodków, sekretów zwierzęcej komunikacji, ludzkiego umysłu i sztucznej inteligencji. W programie: wykłady, debaty, filmy i spotkania z wybitnymi naukowcami i myślicielami.

Fot. materiały prasowe

Sztuczna inteligencja, tajemnice początków wszechświata, język małp i DNA naszych praprzodków – Copernicus Festival 2025 zbiera to wszystko w jedno. To właśnie w Krakowie już po raz jedenasty spotykają się języki nauki i kultury, by wspólnie opowiadać o tym, co zdumiewa, niepokoi i zachwyca we współczesnym świecie.

Od 20 do 25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki na ul. św Wawrzyńca 15 spotkają się naukowcy, artyści i humaniści, by wspólnie rozmawiać o największych tajemnicach świata – od tych kosmicznych po te ukryte w ludzkim mózgu i kodzie genetycznym.

Wykłady główne:

  • 20 maja: „Przestrzeń, materia i czas” – Tomasz Rożek
  • 21 maja: „Fragmenty pradawnego DNA” – Zuzana Hofmanová
  • 22 maja: „Ciemna energia” – Ruth Durrer
  • 23 maja: „Co dzieje się w mózgu, kiedy uczymy się nowych rzeczy?” – Stanislas Dehaene
  • 24 maja: „Badania umysłów i komunikacji zwierząt” – Klaus Zuberbuehler
  • 25 maja: „Deep Learning” – Terry Sejnowski.

W ramach tegorocznej edycji Miasto Kraków jest partnerem dwóch warsztatów organizowanych 24 i 25 maja w formie spacerów:

  • „Tajemnice Kazimierza” – to spacer po mniej znanych zaułkach dawnej dzielnicy żydowskiej, odsłaniający nieoczywiste historie, symbole i zapomniane miejsca. Uczestnicy poznają ukryte ślady życia dawnych mieszkańców. To wędrówka przez czas, w której teraźniejszość splata się z legendą i historią ukrytą w murach Kazimierza
  • „Tajemnice Krakowa”– to niezwykły spacer po zakątkach Krakowa i miejscach pełnych legend, zagadek i ukrytych historii. Odkryj Kraków w klimacie tajemnicy i lokalnych opowieści. Poznaj postacie z przeszłości o nieoczywistych biografiach i ciekawych dokonaniach.

W programie również dyskusje, warsztaty, lekcje muzealne i pasmo filmowe. Udział w Copernicus Festival jest bezpłatny. Szczegóły na stronie internetowej copernicusfestival.com oraz na Facebooku. Transmisje online na kanale YouTube.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-05-08
Data aktualizacji: 2025-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź