Trwa 65. Krakowski Festiwal Filmowy
Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze wydarzenie filmowe w Polsce, które co roku gromadzi twórców, pasjonatów oraz profesjonalistów ze świata kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. W tegorocznej, jubileuszowej edycji, od 25 maja do 1 czerwca krakowskie kina studyjne oraz platforma KFF VOD goszczą niemal 200 filmów z całego świata – w tym ponad 100 światowych i polskich premier.

65. Krakowski Festiwal Filmowy to przestrzeń, w której spotykają się twórcy z doświadczeniem oraz debiutanci. To także okazja, by publiczność mogła bezpośrednio zetknąć się z artystami i bohaterami filmowych opowieści. Festiwal oferuje bogaty program konkursów, pokazów specjalnych oraz wyjątkowych spotkań. Szeroki wachlarz wydarzeń obejmuje cztery główne konkursy – dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski, a także liczne cykle pozakonkursowe.
Festiwal rozpoczęła światowa premiera dokumentu „Bałtyk” w reżyserii Igi Lis – słodko-gorzkiej opowieści o wędzarni w Łebie, która stała się lokalną legendą. Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się 25 maja o godz. 18.00 w kinie Kijów.
W tegorocznej edycji konkursu dokumentalnego zobaczymy filmy zarówno uznanych twórców, jak Radu Ciorniciuc (z filmem „Tata”) czy Luuk Bouwman („Propagandysta”), jak i obiecujących debiutantów. Wśród polskich produkcji wyróżniają się dokumenty Tomasza Wolskiego, Weroniki Mliczewskiej oraz debiuty Natalii Koniarz i Michała Pietraka. W konkursie polskim rywalizują także filmy o tematyce społecznej, jak „Miasto, które odjechało” Grzegorza Piekarskiego oraz „Pieśń Wieloryba” Michała Hytrosia.
Muzyczna sekcja festiwalu również obfituje w interesujące tytuły. Wśród filmów o legendarnych artystach i buntownikach znajdują się „Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda” Andrasa Zerra oraz portrety Meredith Monk i Jackie Shane, a także film „Ai Weiwei i Turandot” o chińskim artyście, który łączy operę z politycznym komentarzem.
Nowością w tym roku jest sekcja „Fokus na Irlandię”, która prezentuje siedem dokumentów o artystach i kobietach walczących o wolność w kontekście społeczno-politycznym. Z kolei w konkursie „Soliści z Kijowa” gości temat wojny i jej wpływu na sztukę.
W ramach festiwalu odbywają się także unikalne pokazy filmów wirtualnych w Bunkrze Sztuki, sesje KFF TALKS z udziałem wybitnych intelektualistów oraz KFF Industry – platforma spotkań branżowych dla profesjonalistów z całego świata. W programie nie zabrakło także retrospektywy mistrza poetyckiej animacji, Jean-Françoisa Laguionie, który odbierze nagrodę Smoka Smoków.
Krakowski Festiwal Filmowy to także szereg innych wydarzeń towarzyszących, jak Panorama polskiego dokumentu, sekcja Docs+Science, oraz wyjątkowe pokazy VR. Wydarzenie ma również symboliczne połączenie z ukraińskim festiwalem Docudays UA w ramach inicjatywy Film Bridge: KFF-Docudays UA.
Festiwal odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegóły na stronie internetowej krakowfilmfestival.pl.