Sport i Zdrowie rozwiń menu

Miejskie kąpieliska – sprawdź zasady na ten sezon

Lato już z nami, dlatego warto wiedzieć, z jakich miejskich kąpielisk można bezpłatnie skorzystać w tym sezonie.

Fot. Anna Duda

W Krakowie pod opieką miejskich instytucji dostępne są trzy takie miejsca:

  • kąpielisko w parku Zakrzówek (nadzór Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie)
  • kąpielisko w parku Bagry Wielkie – Zalew Bagry (nadzór Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie)
  • kąpielisko przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim (nadzór Kraków Nowa Huta Przyszłości SA).

Od kiedy czynne?

Od 16 czerwca dostępne dla odwiedzających jest kąpielisko w Przylasku Rusieckim. Będzie funkcjonować aż do końca sierpnia, codziennie w godz. 9.00–17.00.

Od 19 czerwca czynne są kąpieliska w parku Bagry i na Zakrzówku. Będą one działać dłużej bo aż do 7 września.

Kąpielisko w parku Bagry jest dostępne codziennie od godz. 10.00 do 18.00, a na Zakrzówku od wtorku do niedzieli od godz. 8.00 do 18.00.

W tym czasie i w podanych godzinach na każdym z kąpielisk będzie zapewniona obsługa ratownicza. Limit 600 osób będzie obowiązywał wyłącznie na kąpielisku na Zakrzówku, na dwóch pozostałych nie ma ograniczeń jeśli chodzi o liczbę osób kąpiących się.

Kąpielisko w parku Zakrzówek

Kompleks składa się z pięciu niecek basenowych o różnej głębokości, które połączone są urokliwymi pomostami. Baseny na Zakrzówku mają różne głębokości, co daje możliwość kąpieli osobom o różnych umiejętnościach pływackich, w tym również najmłodszym. Teren został przystosowany również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wszyscy użytkownicy muszą pamiętać, że poza wyznaczonym kąpieliskiem oraz poza godzinami jego funkcjonowania kąpiel możliwa jest wyłącznie na własną odpowiedzialność. Należy również pamiętać, że w parku Zakrzówek obowiązuje zakaz wędkowania.

Regulamin kąpieliska zostanie opublikowany na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Ogólnodostępne i bezpłatne miejsca parkingowe są dostępne wzdłuż ul. Norymberskiej.

Dojazd komunikacją miejską:

  • autobusy: linia zastępcza 722 przystanek „Kapelanka”
  • tramwaje: linia zastępcza 72 przystanek „Kapelanka” od strony ronda Grunwaldzkiego oraz przystanek „Norymberska” od „Czerwonych Maków P+R” lub „Łagiewnik” 11, 18, 52, 72.

Kąpielisko w parku Bagry Wielkie – Zalew Bagry

W sezonie Bagry przyciągają zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów, oferując bezpieczne oraz strzeżone kąpielisko. Teren został przystosowany również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na terenie parku znajdują się liczne atrakcje, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, takie jak: siłownia, piaszczyste boiska sportowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Mieszkańcy i turyści mogą również skorzystać z tężni solankowej dostępnej w pobliżu kąpieliska.

Osoby przebywające na Bagrach muszą pamiętać o tym, że obowiązuje tam całkowity zakaz wpływania na teren strefy ochronnej – wyznaczonej bojami. Należy również pamiętać o tym, że wędkowanie na tym terenie musi odbywać się zgodnie z regulaminem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

W parku Bagry funkcjonują dwa kąpieliska na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie:

  • „Plaża Bagry” (185 m linii brzegowej) od strony ul. Koziej obie plaże zostały połączone w jedną dużą, w zakres której włączone zostały również pomosty i taki powiększony obszar będzie objęty obsługą ratowniczą.

Warto dodać, że w trakcie sezonu będą trwały prace modernizacyjne, o których więcej pisaliśmy w osobnym komunikacie.

  • „Plaża Bagry Wschód” (117 m linii brzegowej).

Regulamin będzie dostępny na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej.

Bezpłatny parking znajduje się przy ul. Koziej 30.

Dojazd komunikacją miejską:

  • autobusy: linia 127 przystanek „Bagry 01”
  • tramwaje: linie 9, 11, 49, 50, 76 przystanek „Dworzec Płaszów Estakada”.

Kąpielisko przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim

Nadzór nad kąpieliskiem przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim sprawuje Kraków Nowa Huta Przyszłości SA. Funkcję operatora Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” („Centrum”), w skład którego zalicza się kąpielisko, pełni firma AlohaPark Łukasz Knysak. Zadaniem operatora jest kompleksowa organizacja i prowadzenie Centrum.

Wokół kąpieliska rozciągają się liczne ścieżki spacerowe, funkcjonuje plac zabaw, nie brakuje również elementów małej architektury takich jak: ławki, leżaki oraz hamaki dla odwiedzających. W niedalekiej odległości kąpieliska goście mają do dyspozycji: parking, toalety, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz strefę gastronomiczną. Teren posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z profilem wody średnia głębokość zbiornika wynosi 5 m (maksymalna głębokość może sięgać do 10 m). Planowane jest wyznaczenie kąpieliska o długości ok. 50 m na południowo-wschodnim brzegu akwenu.

Wstęp na kąpielisko jest bezpłatny, ale operator może pobierać opłaty za świadczone usługi dodatkowe takie jak: biletowanie imprez, wypożyczanie sprzętu lub pobieranie opłat z tytułu parkowania na parkingach sezonowych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie operatora.

Parking: W północno-wschodniej części Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, w pobliżu ul. Rzepakowej znajduje się brukowany parking samochodowy wraz ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych, który stanowi spójną całość terenu Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”. Parking posiada wyznaczone darmowe miejsca: ogólnodostępne, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, dla osób z niepełnosprawnościami, dla posiadaczy samochodów elektrycznych.

Dodatkowo zorganizowane są parkingi sezonowe (płatne) – koszt parkingu aktualnie wynosi 35 zł za cały dzień, a po godz. 17.00 – 20 zł. Opłata za parkingi sezonowe ustalana jest przez operatora, który zastrzega sobie prawo zmiany jej wysokości.

Dojazd komunikacją miejską:

  • autobusy: linia 141 przystanek „Przylasek Rusiecki Kąpielisko”, dojazd do tej linii na pętli „Pleszów”
  • tramwaje: brak. Możliwy dojazd koleją na przystanek „Kraków Przylasek”.
pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-05-21
Data aktualizacji: 2025-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź