Św. Mikołaj i pomocnicy dzisiaj na Rynku Głównym
Tegorocznym Targom Bożonarodzeniowym towarzyszy wiele ciekawych imprez. W czwartek przez Rynek Główny przemaszerował Korowód Szopek. W piątek przez Kraków przejechał pochód około 100 Mikołajów, który wieczorem powitał tego prawdziwego – św. Mikołaja z Rovaniemi w Laponii. Dzisiaj (5 grudnia), na Rynku Głównym, wręczy świąteczne paczki dzieciom z domów dziecka.
Dzieci napisały już listy do Św. Mikołaja (27 listopada), które „poleciały do nieba”. Św. Mikołaj, a właściwie całe zastępy św. Mikołajów, z workiem prezentów są już w drodze. . Dzisiaj (5 grudnia ok. godz. 15) motocyklisci wjadą na Rynek Główny - asystując Św. Mikołajowi, który wręczy paczki dzieciom z domów dziecka, w tym również ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6. Potem na scenie Targów Bożonarodzeniowych rozpocznie się impreza mikołajowa – będą występy, gry i zabawy.
W planie imprez towarzyszących Targom Bożonarodzeniowym są również „Jasełka według Lucjana Rydla” – w wykonaniu grupy teatralnej „ADALEX” (18 grudnia o godz. 18). Będzie też okazja, by wspólnie z artystami z „Loch Camelot” zaśpiewać kolędy (19 grudnia o godz. 17) i zobaczyć Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 15 autentycznych, amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotykają się (21 grudnia o godz. 14:30) pod krakowskim Barbakanem. Następnie korowód przejdzie na estradę na Rynku, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością.
Organizowane w okresie Adwentu Targi Bożonarodzeniowe to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną Światową. Kontynuowana była po jej zakończeniu, z krótką przerwą. Współczesne Targi wpisały się już na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń. Cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy.
W tym roku kupcy prezentują towar w ok. 55 kioskach handlowych. Dodatkowo ustawione są cztery punkty gastronomiczne i cztery beczki z grzanym winem. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów – ozdób choinkowych, świątecznych stroików i innych dekoracji, a także wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię i rozmaite pamiątki. Można również skosztować tradycyjnych potraw z grilla, smacznych pierogów, pieczonych ziemniaków i ziemniaków typu nachos z sosem serowym oraz napić się grzańca galicyjskiego, soku buraczanego i selerowego. Nie brakuje świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy pierniki.
Organizatorem imprezy jest Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z o.o. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa. (JK).