Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Najważniejsze wydarzenie dekady

Jeszcze tylko dziś, 31 stycznia można głosować na najważniejsze wydarzenie dekady. Spośród dziesięciu wskazanych przez internautów wybieramy jedno najważniejsze.

Każdy bez względu na wiek i miejsce zamieszkania mógł zaproponować wydarzenie. Był tylko jedyny warunek – odpowiedzi musiały dotyczyć Krakowa i wydarzeń z lat 2001-2010. Propozycje można było zgłaszać w następujących kategoriach: kultura; sport; architektura i przestrzeń publiczna; inwestycje; wydarzenie, które przejdzie do historii.

Na liściewydarzeń dekady znalazły się:

- otwarcie muzeum pod płytą Rynku Głównego (wskazane w kilku kategoriach: inwestycje; architektura i przestrzeń publiczna oraz kultura). Należy je nominować za nowatorski jak na Kraków i bardzo ciekawy sposób prezentacji odkryć archeologicznych – uznała Pani Karolina.

- przebudowa ulic w ścisłym, zabytkowym centrum Krakowa oraz płyty Rynku Głównego (w kategorii inwestycje). To inwestycje, które doprowadziły do zmiany wizerunku salonu Miasta Krakowa odwiedzanego przez turystów z całego świata – to zdanie Pani Agnieszki.

- Pawilon Wyspiańskiego (w kategorii architektura i przestrzeń publiczna oraz inwestycje). Ciekawy architektonicznie i mimo nowoczesnych rozwiązań doskonale pasuje do zabytkowej przestrzeni centrum – napisała Pani Ewa.

- zagospodarowane i zadbane Planty krakowskie (w kategorii architektura i przestrzeń publiczna). Gdyby wszyscy, którzy byli kiedyś przeciwnikami zasypania fosy, wybrali się dziś na spacer na Planty, zapewne cieszyliby się, że zostali przegłosowani. W sezonie można się tam poczuć jak we własnym ogrodzie – jest nie tylko dużo zieleni, ale i kwiatów. Równocześnie to takie właśnie „drobiazgi” czynią nas miastem europejskim – napisała Pani Joanna.

- Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie (w kategorii sport). Za popularyzowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców nie tylko tej dzielnicy – uważa Pani Ewa.

- przebudowa stadionów piłkarskich w Krakowie (w kategorii sport). Wyjątkowe uznanie dla architektury przebudowanego stadionu Cracovii, który w ocenie wielu znajomych spoza Krakowa uchodzi za najładniejszy stadion piętnastotysięczny w Polsce – uznał Pan Marek.

- Festiwal Sacrum Profanum (w kategorii kultura). To coś świetnego co pasuje do klimatu naszego Miasta – napisała Pani Ewa.

- wydarzenia z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! (w kategorii kultura). Dzięki temu projektowi mapa wydarzeń kulturalnych Krakowa rozszerzyła się o dzielnice nowohuckie – wielki obszar, który z sukcesem walczy ze stereotypami kulturalnej pustyni. Warto dostrzec to zjawisko społeczno-kulturalne! - brzmiało uzasadnienie Pani Magdaleny.

- pogrzeb Pary Prezydenckiej na Wawelu (w kategorii wydarzenie, które przejdzie do historii) – Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że było bardzo dużo kontrowersji, co do pochówku Marii i Lecha Kaczyńskich w miejscu najważniejszym dla każdego mieszkańca Krakowa. Jednak w całej tej tragedii i towarzyszącym jej protestom Kraków znów pokazał się z jak najlepszej strony i nikt mu tego nie odbierze. Królewskie Miasto znowu nie zawiodło – uważa Pan Piotr.

- żałoba po śmierci Jana Pawła II (w kategorii wydarzenie, które przejdzie do historii). To niezwykłe miasto zamieszkują tak skrajnie różni ludzie – „Krakusy” z których podśmiewuje się cała Polska bo wychodzą „na pole” a nie „na dwór”. Jednak to u nas „odmiennym jakby rytmem (…) ludziom bije serce” i to serce krakowianie potrafią oddać drugiemu człowiekowi bez reszty. Dni po śmierci największego wśród nas ukazały właśnie to co w „Krakusach” jest najlepsze – uzasadniła swój wybór Pani Joanna.

Wyniki sondy zostaną ogłoszone 1 lutego. Autorzy najciekawszych uzasadnień nadesłanych w plebiscycie zostaną nagrodzeni i o sposobie odebrania nagród zostaną poinformowani indywidualne. (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Data publikacji: 2011-01-31
Data aktualizacji: 2011-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź