Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
W sobotę (22 stycznia) rozpoczęła się ogólnopolska akcja profilaktyczna w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, która potrwa do 29 stycznia. Inicjatorem obchodów Tygodnia jest Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association). W kraju akcję koordynuje Ogólnopolska Organizacja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości.
Pomimo prowadzonej od kilkudziesięciu lat aktywnej profilaktyki raka szyjki macicy, jest on drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym wykrywanym u kobiet na świecie. W statystyce umieralności kobiet z powodu nowotworów złośliwych rak szyjki macicy zajmuje trzecie miejsce. Według danych publikowanych w Polsce oraz cytowanych przez światowe wydawnictwa naukowe, zachorowalność na raka szyjki macicy w naszym kraju utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie. Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym rozpoznawanym u kobiet w Polsce. Każdego roku notuje się w naszym kraju około 4.000 nowych zachorowań i blisko 2.000 zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy.
Profilaktyka raka szyjki macicy odbywa się przede wszystkim poprzez realizację Programu badań cytologicznych, organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się do jednej z wybranych placówek (lista placówek dostępna jest na stronie www.nfz-krakow.pl). (JD).