Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jerzy Nowosielski spocznie w Alei Zasłużonych

Pogrzeb Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, odbędzie się w Krakowie w najbliższą sobotę. Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Z wnioskiem o pochowanie krakowskiego artysty w Alei Zasłużonych wystąpiła Fundacja Nowosielskich. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 26 lutego, o godzinie 12.00. Wcześniej przewidziane jest nabożeństwo żałobne w cerkwi prawosławnej pod wezwanie Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Szpitalnej.

Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 roku w Krakowie. Tu studiował na Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa. Był asystentem Tadeusza Kantora, wraz z nim należał do awangardowej Grupy Krakowskiej, skupiającej twórców o lewicowym światopoglądzie, lecz bez jednolitego programu. Został wychowany w liturgii wschodniej, sztukę sakralną podjął już w okresie socrealizmu. Wkrótce po debiutanckiej wystawie reprezentował Polskę na biennale w Wenecji i Sao Paulo.

Od 1976 roku profesor ASP oraz członek PAU, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny). Znany był przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele św. Krzyża w Warszawie. Tworzył monumentalne dekoracje ścienne, m.in. w kościołach w Lourdes, Tychach, kościele Ducha Świętego w Nowej Hucie, dolnej cerkwi  św. Jana Klimaka w Warszawie, kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Warszawie na Jelonkach oraz w cerkwi w Hajnówce. W Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski.

Artysta malował też portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech.

14 kwietnia 1999 roku uhonorowany Srebrnym Medalem Cracoviae Merenti, rok poźniej tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2010 r. Jerzy Nowosielski został laureatem prestiżowej Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich (WAŚ)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-02-23
Data aktualizacji: 2011-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź