Tadeusz Kościuszko w Krakowie
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie inaugurujące nowy cykl zajęć Muzeum bez granic, przygotowanych w ramach programu edukacyjnego Muzeomania. Spotkanie Tadeusz Kościuszko w Krakowie odbędzie się w sobotę (19 marca) o godz. 12:00 w Sali Fontany (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35). Poprowadzi je Piotr Hapanowicz. Wstęp jest bezpłatny.
Po spotkaniu w muzeum odbędzie się spacer z przewodnikiem miejskim Śladami Kościuszki w Krakowie. Spotkanie zostało przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przewodników Miejskich w Krakowie. Rezerwacje należy składać telefonicznie pod numerem 12 422-15-04.
W dziejach Polski Tadeusz Kościuszko odegrał wyjątkową rolę, stał się symbolem polskiego czynu niepodległościowego. W świadomości narodu utrwalił się jako pierwszy w historii Naczelnik, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego i wskazał, że walka jest jedyną drogą do odbudowy państwa i przekreślenia hańby zaborów.
Kraków dla Kościuszki był miejscem wyjątkowym, to tu rozpoczął się pierwszy wielki zryw niepodległościowy, który w historiografii nosi nazwę insurekcji kościuszkowskiej. To tu również na Rynku Głównym Kościuszko złożył słynną przysięgę i podpisał Akt powstania. Tutaj wreszcie odbył się uroczysty wjazd triumfalny po zwycięstwie racławickim. Po śmierci Kościuszki, jego postać otaczana była kultem, a szczególnym szacunkiem obdarzyli zmarłego bohatera narodowego właśnie krakowianie. Dzięki ich staraniom w Katedrze Wawelskiej w krypcie św. Leonarda spoczywają doczesne szczątki Naczelnika. Usypany wielkim wysiłkiem społeczeństwa Kopiec Kościuszki był i jest jednym z trwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Jednym z powszechnie znanych symboli miasta pozostaje konny pomnik Kościuszki na wzgórzu wawelskim. Wiele cennych pamiątek po Naczelniku oraz eksponatów związanych z jego postacią znajduje się w zbiorach krakowskich muzeów.
Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.mhk.pl. (KF)