Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakup nowości dla bibliotek oraz modernizacja bibliotek to najważniejsze cele Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Założenia programu, który ma być realizowany w latach: 2014-2020, przedstawił w piątek (25 października), podczas Targów Książki w Krakowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Minister pogratulował również Krakowowi zdobycia tytułu Miasta Literatury UNESCO. „To tytuł zasłużony" – powiedział.

Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w ciągu sześciu lat, ma być przeznaczony w sumie miliard złotych. Jego przygotowaniem i koordynacją zajmą się: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury. Partnerami programu będą: ruch Obywatele Kultury, który wspierał jego tworzenie oraz media.

Obok modernizacji bibliotek i przekazywania im pieniędzy na zakupy nowości zaplanowano działania promujące czytelnictwo, wspieranie wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenia księgarzy i bibliotekarzy, a także pozyskiwanie praw autorskich tak, by możliwe było legalne udostępnianie książkę w Internecie. Część środków ma trafić do organizacji pozarządowych, które będą promować czytelnictwo w małych miejscowościach.

Minister powiedział także, że Kraków, który w ostatnich dniach uzyskał tytułu Miasta Literatury UNESCO, będzie istotnym punktem na mapie realizacji tego programu. „To tytuł zasłużony. Buduje on pozycję nie tylko Krakowa, ale też polskiej literatury" – powiedział Bogdan Zdrojewski.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-10-25
Data aktualizacji: 2013-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź