Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podgórze w 180 sekund

Co można pokazać w trzy minuty? Co można powiedzieć w trzy minuty? Co można poczuć w trzy minuty? Przekonaj się sam biorąc udział w konkursie filmowym 180 sekund wokół Podgórza. Nie mówimy Ci jakie miejsce masz wybrać, z jakimi osobami rozmawiać i w jakich wydarzeniach masz wziąć udział – jedyne co będzie Cię ograniczać to Twoja wyobraźnia i hasło – PODGÓRZE.

Czekamy na filmy niestandardowe, które pokażą Podgórze jakiego do tej pory nie znaliśmy” – mówił na konferencji prasowej Filip Szatanik Zastępca Dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.

Cieszę się, że władze Miasta zwróciły się w stronę Podgórza i organizują konkurs, który dotyczy właśnie tej dzielnicy. Mam nadzieję, że w pracach, które będziemy oceniać zobaczymy coś ciekawego i niezwykłego” – dodał Paweł Kubisztal Prezes Stowarzyszenia Podgórze.pl i jeden z jurorów konkursu.

Podgórze to dla jednych tylko nazwa krakowskiej dzielnicy – gdzieś po drugiej stronie Wisły, dla innych to mała ojczyzna, miasto w mieście, miejsce, bez którego nie mogą żyć. Gdzie się zaczyna a gdzie kończy? Cóż - minimaliści uważają, że wycieczkę należy zacząć w okolicach Ronda Matecznego a zakończyć przy Kopcu Krakusa i Starym Cmentarzu Podgórskim. Zwolennicy maksimum wolą wersję sprzed 1991 roku gdy Podgórzem nazywano tę część (dzielnicę) Krakowa, która położona była na prawym brzegu Wisły - Ty możesz trzymać się obu wersji.

Kim musisz być żeby wziąć udział w konkursie? Możesz być kobietą lub mężczyzną, możesz być zarówno amatorem, jak i twórcą niezależnym lub profesjonalistą, możesz być z Polski lub z zagranicy. Musisz mieć ukończone 18 lat. Możesz złożyć tylko jedną pracę, która wcześniej nie brała udziału w żadnym konkursie. Twój film (dokumentalny, fabularny, animowany, etiuda itd.) może być zrealizowany kamerą, aparatem cyfrowym lub telefonem komórkowym. Jeśli wykorzystasz w nim muzykę pamiętaj o prawach autorskich do niej. Najważniejsze jest to, aby czas trwania filmu nie przekroczył 180 sekund i żeby jego tematyka nawiązywała do krakowskiego Podgórza.

Co będziesz mógł wygrać – przede wszystkim uścisk dłoni członków JuryJ, a poza tym miejsce na przyszłorocznym (2012) Film Spring Open, czyli wyjątkowym plenerze filmowym organizowanym przez Sławomira Idziaka oraz Krakow Film Commission! Nie obędzie się również bez atrakcyjnych nagród rzeczowych. Nagrodzone w konkursie filmy wykorzystane zostaną jako materiały promocyjne Krakowa, będzie je można zobaczyć na miejskich stronach internetowych m.in. www.krakow.pl i www.krakow.travel, na portalach społecznościowych oraz na antenie i stronie internetowej TVP Kraków.

A skoro mowa o Jury – przewodniczyć będzie mu Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, zastępować będzie ją Paweł Kubisztal – Prezes Stowarzyszenia Podgórze.pl., a pomagać będą: panie – Melania Tutak – teatrolog, kierownik Domu Historii Podgórza i Olga Solarz – filmoznawca z redakcji portalu Magiczny Kraków oraz panowie: Filip Szatanik – Zastępca Dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta, Rafał Orlicki – szef Krakow Film Commission, Jaro Gawlik, Janusz Korosadowicz – kierownik podgórskiego Kinoteatru Wrzos oraz Mariusz Süss – szef Biura Promocji Marketingu i Reklamy TVP Kraków.

Jury będzie oceniać przede wszystkim wartość artystyczną i promocyjną filmu, sposób wykorzystania tematu przewodniego, a także jakość techniczną filmu i przyzna trzy nagrody - za I, II i III miejsce. Swoją nagrodę przyznają także internauci, którzy za pośrednictwem strony www.krakow.pl będą głosować na ich zdaniem najlepszy film (głosowanie internautów rozpocznie się na początku i potrwa do połowy października 2011 r.).

Jakie terminy Cię ograniczają? Film (nagrany na płycie CD/DVD) oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy musisz dostarczyć nam do 10 września 2011 r. (osobiście lub za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej na adres: Biuro Prasowe, Wydział Informacji, Turystyki i Promocji, Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich św. 3-4, 31-004 Kraków, pokój 160 – z dopiskiem 180 sekund wokół Podgórza). Wyniki poznasz pod koniec października 2011 r. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Kinoteatrze Wrzos – oczywiście w Podgórzu.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje na jego temat będą dostępne na stronie www.krakow.pl od 27 czerwca 2011 r.

Organizatorem konkursu filmowego 180 sekund wokół Podgórza jest Urząd Miasta Krakowa i portal Magiczny Kraków, partnerami konkursu są: Stowarzyszenie Podgórze.pl (www.podgorze.pl), Dom Kultury Podgórze (w szczególności Dom Historii Podgórza oraz Kinoteatr Wrzos – www.dkpodgorze.krakow.pl; www.domhistoriipodgorza.pl; www.kinoteatrwrzos.pl), Krakow Film Commission działająca w ramach Krakowskiego Biura Festiwalowego (www.film-commission.pl, www.biurofestiwalowe.pl) oraz TVP Kraków (www.tvp.pl/krakow).

Na koniec pamiętaj o jednym i najważniejszym - o tym jaki jest cel konkursu – to pokazanie Podgórza, Podgórza i jeszcze raz Podgórza – podgórskich smaków, barw i tajemnic, podgórskich historii, podgórskiej wyjątkowości i codzienność, podgórskich smutków i radości! Podgórskich 180 sekund!

Konkurs 180 sekund

180 sekund wokół Podgórza to trzecia edycja konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 r. i dotyczyła Krakowa. W konkursie zwyciężył wówczas film „Missed Train”, jego autorami byli: Elwira Wojtunik i Csaba Lang (Electro moon Vision).

Druga edycja odbyła się w 2009 r. i dotyczyła Nowej Huty – wówczas pierwsze miejsce zdobył film Piotra Reczyńskiego „3 minuty wokół Huty”.

Filmy z poprzednich edycji można obejrzeć na portalu Youtube:

180 sekund wokół Krakowa,

180 sekund wokół Nowej Huty (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-06-20
Data aktualizacji: 2011-06-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź