Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Peleton Tour de Pologne finiszował w Krakowie

68. Tour de Pologne przeszedł do historii. Kibice zgromadzeni 6 sierpnia (w sobotę) w centrum Krakowa, zobaczyli zaciętą kolarską rywalizację do ostatnich metrów. Ostatecznie w wyścigu triumfował Słowak Peter Sagan. Innym z bohaterów największego w Polsce wyścigu kolarskiego został Niemiec Marcel Kittel, który wygrał cztery z siedmiu etapów – w tym ostatni z metą na krakowskich błoniach.

Przed startem ostatniego etapu na czołowych miejscach klasyfikacji generalnej panował duży ścisk. Prowadzący Daniel Martin o trzy sekundy wyprzedzał Petera Sagana oraz Marco Marcato. Pewnym było, że o końcowym sukcesie zadecyduje predyspozycja zawodników w krakowskim kryterium.

Ostatecznie rywalizację w 68. Tour de Pologne na swoją korzyść rozstrzygnął Słowak Peter Sagan z włoskiego zespołu Liquigas-Cannondale. Dzięki temu, że krakowski etap ukończył na drugim miejscu, odzyskał żółtą koszulkę, którą dzień wcześniej w Bukowinie Tatrzańskiej stracił na rzecz Irlandczyka Daniela Martina (Garmin-Cervelo).

Sagan zdobył główną nagrodę - samochód FIAT Freemont, lub jego równowartość (21 000 euro). W Krakowie sprinterski popis dał po raz kolejny Kittel. Zawodnik wygrał czwarty z siedmiu rozegranych etapów, bijąc rekord Tour de Pologne w ilości etapowych zwycięstw.

Najlepszym „góralem" 68. Tour de Pologne został Michał Gołaś z ekipy Vacansoleil klasyfikację punktową wygrał zwycięzca wyścigu Peter Sagan a najaktywniejszym zawodnikiem został Adrian Kurek z Reprezentacji Polski. Klasyfikację drużynową wygrała ekipa Michała Gołasia - VACANSOLEIL - DCM PRO CYCLING TEAM. (MS)