Dokument tożsamości dla cudzoziemca
Otrzymałeś polskie obywatelstwo i chcesz ubiegać się o polski dowód osobisty? Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz.
Składając wniosek o pierwszy dowód osobisty po otrzymaniu polskiego obywatelstwa, należy okazać dotychczasowy dokument podróży lub kartę pobytu, aby urząd mógł potwierdzić tożsamość. Na wizytę w urzędzie zaleca się wziąć także dokument, z którego będzie wynikać, że otrzymano obywatelstwo polskie. W przypadku, gdyby zmiana nie była jeszcze odzwierciedlona w rejestrze PESEL, przyspieszy to procedurę wyjaśniania niezgodności i aktualizację danych w rejestrze.
Trzeba pamiętać, że ubiegając się o polski dokument tożsamości, należy posiadać wpisane do polskiego Rejestru Stanu Cywilnego akty stanu cywilnego, które dotyczą danej osoby (akt urodzenia oraz – jeśli zawarto małżeństwo – także akt małżeństwa). Jeśli urodzono się za granicą i nie transkrybowało aktów, trzeba to zrobić, zanim złoży się wniosek o dowód. Można to zrobić w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Więcej informacji na temat wpisu zagranicznego aktu stanu cywilnego można znaleźć na stronie.
Jeśli akt zagraniczny nie zawiera wszystkich danych, które wymagane są w polskich aktach (np. nazwisk rodowych rodziców), powinien on zostać uzupełniony, jeśli jest to możliwe. Uzupełnienie jest bezwzględnie wymagane w przypadku, gdy akt dotyczy dziecka, a rodzice mają wpisane do polskiego rejestru stanu cywilnego swoje akty. Ma to znaczenie, gdyż elementem wniosku o wydanie dowodu osobistego jest np. nazwisko rodowe matki, które musi wynikać z aktu urodzenia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego.
W celu przyspieszenia realizacji wniosku i uniknięcia konieczności ponownych wizyt w urzędzie, aby wyjaśnić nieścisłości, trzeba mieć ze sobą podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego najświeższe (po wszelkich uzupełnieniach i sprostowaniach) odpisy aktu urodzenia i ew. małżeństwa. Nie zostaną one zabrane – urzędnik na miejscu potwierdzi, czy wszystkie dane w rejestrze PESEL się zgadzają i zwróci te akty.
Jeśli nie posiada się numeru PESEL, odpis aktu urodzenia (i ew. małżeństwa) oraz dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego są konieczne, aby urząd mógł nadać ten numer. Jest on wymagany, aby otrzymać dowód osobisty.
Oprócz wskazanych wyżej dokumentów, do wniosku należy dołączyć także jedną fotografię. O tym, jakie wymagania musi spełniać fotografia do dowodu osobistego, można przeczytać na stronie internetowej bip.krakow.pl.