Dzielnice rozwiń menu

Nowa jakość ul. Starowiślnej – komfort i więcej zieleni w centrum

Kraków przygotowuje się do kompleksowej przebudowy jednej z kluczowych arterii śródmieścia – ul. Starowiślnej. Planowane prace mają na celu nie tylko poprawę stanu technicznego drogi, ale przede wszystkim zwiększenie komfortu życia mieszkańców, użytkowników komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów. To inwestycja, która znacząco wpłynie na jakość przestrzeni publicznej w sercu miasta.

Modernizacja ulicy Starowiślnej
Fot. krakow.pl

Planowana metamorfoza ul. Starowiślnej będzie realizowana ze środków unijnych. Kraków złożył wniosek do programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) na kwotę 83 miliony złotych. – Projekt ma już pozytywną opinię CUPT (Centrum Unijnych Projektów Transportowych) i jest duża szansa, że podpiszemy umowę w ciągu dwóch najbliższych tygodni – podkreśla zastępca prezydenta Stanisław Kracik. Projekt przeszedł już audyt rowerowy, wydana jest również decyzja środowiskowa.

– Ulica Starowiślna już od kilku lat wymaga gruntownego remontu. Jej stan techniczny jest katastrofalny – zaznacza Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Dodaję, że to na wniosek mieszkańców wprowadzone zostały zmiany, które uspokoją ruch na ulicy i obniżą poziom odczuwalnego hałasu. Mieszkańcy zwracali również uwagę na brak zieleni w okolicy. – Wybrany został projekt, który wprowadza zieleń kosztem jednego pasa ruchu. Nie ma możliwości rezygnacji z torowiska czy chodników, a ulica ma swoje ograniczenia – podkreśla dyrektor Franek, zaznaczając, że polityka transportowa miasta kładzie nacisk na transport zbiorowy oraz ruch rowerowy.

Przebudowa obejmie odcinek ulicy od skrzyżowania z ul. Dietla aż do mostu Powstańców Śląskich. Planowane jest też przebudowa skrzyżowania ulic Podgórskiej, Halickiej i Św. Wawrzyńca. Zmieni się też organizacja ruchu: samochody będą mogły się poruszać w jednym kierunku, w stronę Wisły – podobnie, jak ma to miejsce np. na ul. Basztowej czy Podwale.

Projekt obejmuje przebudowę układu torowo-drogowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz przekładkami kolidującego uzbrojenia.

przekrój torowy

Obecnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa opracowuje szczegółową dokumentację projektową – jej ukończenie planowane jest do końca 2025 roku. W ramach projektu planowana jest wymiana torowiska tramwajowego oraz modernizacja sieci trakcyjnej. Dodatkowo zakres projektu obejmuje przebudowę chodników, budowę drogi dla rowerów, budowę oświetlenia, realizację prac dotyczących odwodnienia, a także nasadzenia drzew.

Nowa, równa nawierzchnia i zmodernizowane przystanki poprawią komfort podróżowania komunikacją miejską. Z kolei poszerzone chodniki, nowe ścieżki rowerowe oraz uporządkowana organizacja ruchu pieszych i rowerzystów zwiększą bezpieczeństwo i wygodę wszystkich użytkowników ulicy.

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (YouTube)

 

Nowoczesne rozwiązania drogowe, które zostaną zastosowane podczas remontu, ograniczą hałas oraz prędkość samochodów, poprawiając jakość życia mieszkańców. Przebudowa to również szansa na wzbogacenie tej przestrzeni o zieleń. Planowane nasadzenia dużych drzew, krzewów i roślin ozdobnych nie tylko upiększą ulicę, ale także wpłyną korzystnie na jakość powietrza i mikroklimat.

Inwestycja obejmie także modernizację sieci infrastruktury technicznej: wodno-kanalizacyjnej, energetycznej i teletechnicznej, co zwiększy niezawodność i efektywność usług miejskich. Zmiany obejmą sieć trakcyjną, a nowoczesne rozwiązania pozwolą na rezygnację z kotew mocowanych dotychczas w elewacjach zabytkowych kamienic, chroniąc historyczną architekturę i poprawiając estetykę ulicy.

Nowa ul. Starowiślna będzie miejscem przyjaznym zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Estetyczna i uporządkowana przestrzeń – z nowoczesnym oświetleniem, czytelnym oznakowaniem i elementami małej architektury – stanie się impulsem dla rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, gastronomii i handlu. Przebudowa ul. Starowiślnej to inwestycja w przyszłość miasta – harmonijne połączenie funkcjonalności, estetyki i troski o środowisko.

Starowiślna  mapka

pokaż metkę
Autor: Dominika Jaźwiecka
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-05-21
Data aktualizacji: 2025-06-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź